Przejdź do treści

Biuro w sypialni

biurko za szafą

Urządzenie własnego home office nie jest wcale łatwym zadaniem, zwłaszcza w małym mieszkaniu, gdzie nie ma osobnego pomieszczenia na biuro. Czasem jednak i właściciele domu mogą mieć z tym problem, jeśli wszystkie pomieszczenia są dobrze wykorzystane przez domowników. W takich przypadkach trzeba znaleźć przestrzeń na domowe biuro w którymś z wnętrz. Salon też nie zawsze jest idealny, w końcu do pracy potrzebny jest spokój i cisza, a to nie zawsze jest gwarantowane w salonie. Dobrym pomysłem jest więc urządzenie biura w sypialni. Jak tego dokonać? Jakie pomysły mogą okazać się tutaj na wagę złota? Podpowiadamy!

Oddziel strefę relaksu od pracy!

Właściwie biorąc pod uwagę, że w innej porze dnia pracujesz, a w innej śpisz, to teoretycznie biurko może znajdować się nawet koło łóżka. Warto jednak dbać też o komfort psychiczny a także ład w pomieszczeniu i dlatego dobrze jest podzielić sypialnię tak, by znaleźć w niej spokój do pracy i przestrzeń do wypoczynku. Przy tworzeniu miejsca do pracy ważne jest też, by optymalnie wykorzystać pomieszczenie. Miejsce pracy musi być dobrze oświetlone, dlatego biurko zdecydowanie powinno stanąć w pobliżu okna, by maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Warto też wziąć pod uwagę harmonię ciągów komunikacyjnych. Biurko ustawione na drodze do łóżka będzie przeszkadzać i utrudniać przejście, zwłaszcza do toalety, kiedy nie chcesz włączać światła, by nie budzić innych domowników. W mniejszej sypialce konieczne może być przemyślenie zakupu węższego łóżka albo zorganizowania biurka w szafie. Sprawdź więc, która koncepcja sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu!

Biurko za szafą

Na węższej przestrzeni biurko możesz ustawić nawet koło łóżka albo po przeciwnej stronie. Decydując się na mniejszą szafę, biurko wsuniesz za jej front, tak by home office nie był widoczny i nie kolidował z pozostałymi meblami w sypialni. Do takiej scenerii wybierz biurko o jak najprostszej konstrukcji i na tyle wąskie, by nie wystawało za szafę. Na ścianie nad biurkiem znajdziesz dużo miejsca na dodatkowe półki, by na nich ustawić istotne przedmioty – organizery, przyborniki, notesy czy książki. Dzięki temu na biurku wygospodarujesz miejsce nawet na większy komputer i swobodnie zaplanujesz cały dzień swojej pracy. Warto tutaj jednak dobrze przemyśleć wybór krzesła. Najlepsze będą proste w formie bez podłokietników, by można było je dosunąć do blatu biurka i zapewnić swobodne przejście, kiedy już nie pracujesz. Na biurko we wnęce dobrze sprawdzi się też model z szufladami albo zabudowa z wysokim regałem, na którym znajdziesz dużo miejsca na segregatory, dokumenty czy nawet drukarkę. Pod szafkami wiszącymi można zamontować ledowe oświetlenie, dzięki czemu na biurku nie musisz stawiać już dodatkowej lampki.

Biurko za firanką

Na cloffice czyli małe biuro w sypialni, można wydzielić nawet część ściany obok łóżka. Taki pomysł się sprawdzi, jeśli sypialnia jest mała, a ściana na której stoi łóżko szeroka. Wtedy możesz wykorzystać mały sekretarzyk albo biurko narożne i ustawić między oknem a łóżkiem. Jeśli nie chcesz, by część biurowa była w pełni wyeksponowana na tle całego pomieszczenia, to możesz przysłonić biurko firanką. Wystarczy tylko karnisz zamontować w odpowiednim miejscu, by firanka zasłaniała też biurko. Jeśli do całości dodasz baldachim nad łóżko, to całość wybrzmi naprawdę ciekawie i przyjemnie. Tu jednak trzeba pamiętać, by biurko było odpowiednio wąskie, by nie wystawało zza firanki. I trzeba jeszcze wygospodarować miejsce na krzesło. Sprawdzą się modele składane albo na kółkach, które można schować za szafą bądź dostawić do toaletki.

Biurko w szafie

Innym sprawdzonym pomysłem jest biurko w szafie. W sklepach można kupić całe moduły, które z powodzeniem można ustawić także w sypialni. Biurko można jednak wkomponować w szafę, która już stoi w sypialni. Wystarczy półki i szyny na wieszaki przerobić na biurko do pracy i gotowe! Tu jednak znów pojawia się problem z krzesłem, które gdzieś musi stać, kiedy szafa jest zamknięta, a Ty nie pracujesz. Może to być składany model, ale jeśli szukasz wygody, to pokuś się o tapicerowane krzesło z podłokietnikami, które ustawisz w rogu sypialni i dosuniesz do biurka na czas pracy. Zaletą takiego rozwiązania jest stworzenie home office nawet w małej sypialni i możliwość schowania całego biurowego kramu za pomocą szybkiego zamknięcia szafy. Wadą jest konieczność dobrego doświetlenia takiego miejsca. Dlatego przyda się naprawdę dobra lampka biurowa albo montaż halogenów szafie.

Biurko przy łóżku – jak to urządzić w sypialni?

Gabinet do pracy nie musi jednak psuć nawet buduarowego klimatu sypialni. Wystarczy go dobrze zaaranżować i wykorzystać takie materiały wykończeniowe, by sypialnia nadal zachęcała cudownym klimatem i była fantastycznym miejscem do pracy. Tutaj warto pomyśleć o idealnym wykończeniu ściany. Tam gdzie stoi łóżko, wprowadź nieco romantyzmu i nostalgii w kolorach i wzorach. Z kolei biurko możesz kolorystycznie dopasować do ściany, zestawiając ze sobą np. biele, szarości czy pastele. Możesz jednak pokusić się o szlachetność drewna i wybrać modne lamele. Rewelacyjnym pomysłem będzie także mały sekretarzyk, który pięknie pasuje do sypialnianych aranżacji i pozwala sprytnie ukryć wszystkie niezbędne rzeczy do pracy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wykończenie łazienki 2022

szczegółowa lista zakupowa

alternatywne warianty wybranych produktów

źródła zakupów

Zamów szczegółowe zestawienie materiałów wykończeniowych łazienki "Straciatella"