Czy kolorowe drzwi są dla Ciebie?

Czy kolorowe drzwi są dla Ciebie? Jaki kolor drzwi wybrać do domu lub mieszkania

aranżowaniu wnętrz zawsze są te ważniejsze i mniej ważne aspekty, które albo spędzają architektom sen z powiek, albo schodzą na dalszy plan, jako te bardziej standardowe i klasyczne elementy. Jak jest z drzwiami? Wybór często pada na tradycyjne białe, ale dziś producenci zapewniają tak szeroki asortyment, że można postawić też na oryginalność, dynamikę i niebanalne rozwiązania. Kiedy zdecydować się na kolorowe drzwi i z jakim stylem je zestawić?

Kolorowe drzwi – kiedy się na nie decydować?

Żółte drzwi bezprzylgowe

Wybierając drzwi do swoich wnętrz bezwzględnie należy o nich myśleć, jak o bardzo ważnym elemencie całego wystroju. Zapomnij więc o standardach i nie traktuj drzwi jak obowiązkowego komponentu, stanowiącego jedynie przejście pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Drzwi mogą bowiem świetnie pełnić również funkcję dekoracyjną i kapitalnie wtapiać się w tło całego wnętrza. Efekt może być całkiem różny, w zależności od tego, co chcesz osiągnąć. Kolorowe drzwi wykończone na przykład tym samym materiałem co ściana, zapewnią stworzenie spójnej koncepcji całego wnętrza. Można jednak uzyskać też fenomenalne kontrasty, hołdując mocnym czy przeciwstawnym kolorom, które rewelacyjnie zdynamizują stylizację i dodadzą jej pazura. Intensywne kolory przy okazji rozweselają wnętrza i animują, by tak wyraźne akcenty, jak echo powtórzyć w całym pomieszczeniu. To również dobre rozwiązanie, dla osób, które obawiają się, że białe drzwi szybko będą szarzeć albo żółknąć. Z ciekawym kolorem takie problemy można szybko i skutecznie eliminować.

Do jakich wnętrz pasują kolorowe drzwi?

Czarne drzwi do domu lub mieszkania, kiedy pasują

W doborze drzwi również do wnętrz mieszkalnych warto być ponad standardami i przyjrzeć się bogatej ofercie kolorystycznej. Taki pomysł przełamie nudę nie tylko w komercyjnych czy biurowych sceneriach, ale odnajdzie się także w domowych aranżacjach i może stanowić inspirację, jak odmienić przedpokój, czy dopasować drzwi do monochromatycznej stylizacji np. w szaro – niebieskim salonie. Kolorowe drzwi ładnie wybrzmią także na tle białych ścian, co zda egzamin szczególnie w nowoczesnej albo eklektycznej stylizacji. Również w stylizacji boho bądź w salonie aranżowanym na wzór amsterdamskiej kamienicy jest miejsce na kolorowe drzwi. Tam najczęściej ściany otoczone są optymistycznymi kolorami, dominuje żółty, zieleń a nawet landrynkowy róż. I w takiej scenerii wręcz obowiązkowo trzeba wybrać kolorowe drzwi. Można szukać jednolitych połączeń w kolorze ściany, ale też kontrastów, by urozmaicić wnętrze. Czarne, brązowe, szare lub czerwone drzwi to kapitalny pomysł do loftowych kompozycji. Do surowej cegły, zimnego betonu ale też szlachetnego drewna będą o wiele lepiej pasować niż standardowa biel.

Rodzaje kolorowych drzwi

rodzaje kolorowych drzwi

Kolor na drzwiach może mieć różne zastosowanie. Wybór czerwonych, zielonych czy szarych drzwi zdecydowanie doda pomieszczeniu charakteru bądź stworzy jednolitą, harmonijną przestrzeń. Standardowe drzwi w ciekawym kolorze mogą się przydać w amfiladowym układzie pomieszczeń, gdzie dla uzyskania lepszego efektu, drzwi powinny się subtelnie wtopić w tło ściany. Na rynku dostępne są też modele drzwi z tak zwaną ukrytą ościeżnicą albo z odwrotną przylgą. W przypadku ukrytej ościeżnicy drzwi można samodzielnie wykończyć farbą akrylową, tapetą, czy nawet tynkiem strukturalnym, dzięki czemu drzwi zyskują ten sam wzór, co ściana. Na tym jednak inspiracje się nie kończą, takie drzwi można też wykańczać spiekiem kwarcowym, ale też laminatem czy nawet płytkami szklanymi typu lacobel, co zwiększa możliwości aranżacyjne i pozwala nadać wnętrzu naprawdę wyjątkowej oprawy. Z kolei drzwi z odwrotną przylgą to idealny wybór, jeśli szukasz drzwi na przedpokój, do łazienki i salonu, ale ze względu na ograniczenia metrażowe jedne drzwi powinny się zamykać od wewnątrz, a drugie do wewnątrz. Odwrotna przylga pozwala uzyskać ten sam efekt po zamknięciu drzwi, a ciekawe wzory i wyraźne kolory spotęgują gustowny wygląd wnętrza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?

kolorowe drzwi

Kolorowe drzwi zdecydowanie zwiększają ekspresję pomieszczeń i pozwalają tuszować drobne mankamenty ich układu. Mogą też coś ukrywać, np. home office wydzielony z części salonu, pozostanie mniej widoczny, jeśli drzwi będą w tym samym kolorze, co ściana. Takie zabiegi ułatwiają też zabawę kontrastami, np. jeśli białe ściany w przestronnym holu tworzą zbyt monotonny obraz, to warto dodać im nieco kontrastowej czerni w postaci drzwi, lamp, ale też czarnych lameli, układających się na ścianach w finezyjne ramki. Drzwi muszą jednak pasować do wnętrza, jeśli więc wybierasz czerwony kolor do utrzymanego w szarościach i bielach salonu, to warto postarać się o jakiś mianownik wspólny. Wyobrażenia nie zawsze jednak pokrywają się z rzeczywistością i plan, który powstaje w głowie, może wybrzmieć zupełnie inną nutą w aranżacji salonu. Jeśli więc zastanawiasz się, czy drzwi w konkretnym odcieniu będą pasować do Twojego wnętrza  albo kompletnie nie masz pomysłu na kolor drzwi, ale wiesz, że nie chcesz białych, to skontaktuj się z nami. Doradzimy i przedstawimy Ci kilka fajnych projektów, by Twoje wnętrza były atrakcyjne, ale jednocześnie modne i ponadczasowe.

Gdzie można kupić kolorowe drzwi?

Obecnie kolorowe drzwi cieszą się dużym zainteresowaniem wielu architektów wnętrz, nic więc dziwnego, że znajdują się w ofercie wielu producentów. Przy ich wyborze warto jedynie zwrócić uwagę, z czego wykonane są takie drzwi, ponieważ nie każdy materiał nadaje się do malowania, czy nałożenia strukturalnego tynku. Kolorowe drzwi nie muszą też oznaczać wysokiej inwestycji, również w sieciówkach i marketach znajdziesz całkiem ciekawe propozycje.

Czytaj również:

Pudrowy róż w salonie

2 komentarze do “Czy kolorowe drzwi są dla Ciebie?”

  1. Pingback: Pudrowy róż w salonie - kobiece wnętrze - IN HOME STUDIO

  2. Pingback: Koszt wykończenia łazienki 2022 - IN HOME STUDIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.