Przejdź do treści

Aranżacja małej łazienki

Łazienka z pralką w obudowie meblowej na wymiar

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Mała łazienka, czyli właściwie jaka?

Urządzanie małych łazienek, czyli takich do ok 4 m2, to jedno z większych wyzwań dla właścicieli mieszkań. Małe łazienki bywają trudne w aranżacji, szczególnie jeśli chcemy jednocześnie zmieścić w nich wiele rozwiązań w zakresie wyposażenia i  jednocześnie zachować komfort użytkowania. Jednak, niezależnie od tego, jak mała jest twoja łazienka, istnieją sposoby, aby urządzić ją funkcjonalnie i stylowo.

W tym artykule omówimy najlepsze sposoby na urządzenie małej łazienki, aby wydobyć z niej możliwie największy potencjał. Dowiesz się, jakie wybrać wyposażenie, meble, oświetlenie i dekoracje oraz jak wykorzystać optycznie iluzję przestrzeni, aby łazienka wydawała się większa. Zobaczysz, jak małe zmiany w łazience mogą mieć duży wpływ na jej funkcjonalność i estetykę.

Jak efektownie i bez błędów urządzić swoje mieszkanie?

Pobierz darmowe ebooki i poznaj tajniki dobrego wnętrza:

Trendy łazienkowe ebook Jowita Synal

Trendy łazienkowe

9 błędów przy projektowaniu łazienki

9 błędów przy projektowaniu łazienki

Odbierz materiały

Jak zaplanować układ funkcjonalny w małej łazience?

W małej łazience, szczególnie należy zadbać o optymalne wykorzystanie każdego centymetra. Musimy jednak pamiętać, że przede wszystkim musimy trzymać się pewnych wytycznych, które niejednokrotnie mocno nas ograniczają pod względem zagospodarowania przestrzeni.

Głównym wyznacznikiem determinującym rozmieszczenie wyposażenia w każdej, nie tylko małej łazience, jest pion i maksymalne odległości, w jakich mogą znajdować się od niego miska WC, (również bidet, ale na niego zwykle nie ma miejsca w małej łazience), wanna, brodzik prysznicowy/kabina prysznicowa, pralka czy umywalka. Pion, to nic innego, jak rura, do której są odprowadzane wszystkie łazienkowe ścieki. Najczęściej jest ona zabudowa i umieszczona w szachcie instalacyjnym, ale zdarza się, że zostaje niezabudowana (wówczas oczywiście robimy zabudowę z płyt g-k, żeby ukryć ten wątpliwej urody „ozdobnik”) , np. jak tutaj:

nr 1. pion niezabudowany e1702763031498 projektant wnętrz In Home Studio
Przykład. Łazienka z niezabudowanym pionem.
Łazienka z zabudowanym pionem wc
Przykład. Łazienka z zabudowanym pionem wc.

Jakie są więc te maksymalne odległości miski WC, umywalki, wanny, prysznica, pralki od pionu kanalizacyjnego?

  1. Do miski WC (i bidetu): 100 cm
  2. Do umywalki, brodzika/kabiny prysznicowej czy pralki: max 300 cm
  3. Do wanny: max 200 cm

Jest to związane z koniecznością zachowania właściwego spadku (w kierunku pionu), umożlwiającego odpływ nieczystości.

Przy planowaniu układu funkcjonalnego łazienki, szczególnie małej, bardzo istotne są również odległości od poszczególnych sprzętów i elementów wyposażenia.

Znając te wytyczne – dopiero można przejść do planowania układów funkcjonalnych.

Tabela odległości pomiędzy sanitariatami

Jak dobrać wyposażenie do małej łazienki?

Stelaż WC

Zabudowa stelaża podtynkowego miski wiszącej zajmuje ok 20 cm, choć obecnie dostępne są w sprzedaży stelaże płytsze, których zabudowa będzie zajmowała mniej miejsca o ok 4-5 cm. Warto go rozważyć.

Miska WC

Standardowe miski WC wiszące mają długość ok 49-52 cm, co w połączeniu z zabudową stelaża daje już ok 70-72 cm, których potrzebujemy na montaż sedesu. Do tego potrzebujemy wygodnej przestrzeni przed miską WC, aby swobodnie z niej korzystać.

Co możesz zrobić? Wybierz krótką miskę WC, ok 43 cm. Bez obaw –  nie ma ryzyka, że będzie za mała. Wymiar części na której siadamy jest standardowy, kluczowa natomiast jest tutaj jej odległość od zabudowy stelaża.

Baterie łazienkowe: podtynkowe czy natynkowe?

Tutaj w zasadzie możesz kierować się własnymi preferencjami funkcjonalnymi i budżetem. Wizualnie baterie podtynkowe zajmują mniej miejsca, jednak montaż baterii natynkowych nie sprawi, że nagle mała łazienka znacząco się pomniejszy i pogorszy komfort jej użytkowania.

Prysznic w małej łazience

Jeśli mamy bardzo małą łazienkę, poniżej 3 m2, raczej nie unikniemy prysznica. Jeśli chodzi o rodzaje kabin prysznicowych – tutaj opcji jest naprawdę wiele: prostokątne, kwadratowe, trapezowe, półokrągłe, wnękowe; dodatkowo biorąc pod uwagę sposób otwierania drzwi mamy kabiny skrzydłowe, składane, przesuwne, wahadłowe. Ich producenci starają się jak najbardziej dopasować modele do naszych potrzeb. Stąd jestem pewna, że wśród nich jest też opcja idealna dla ciebie. Przy właściwym zaplanowaniu przestrzeni, możesz rozważyć nawet montaż prysznica typu walk-in (plusy i minusy tego rozwiązania zostawiam na oddzielny artykuł).

Biało czarna łazienka z prysznicem trapezowym
Wizualizacja. Łazienka z prysznicem trapezowym.
Łazienka w kolorze butelkowej zieleni z prysznicem prostokątnym
Wizualizacja. Łazienka z prysznicem trapezowym.

Prysznic z brodzikiem czy prysznic bez brodzika?

Jeśli podobają ci się kabiny prysznicowe z ukrytym w posadzce odpływem liniowym, pamiętaj, że to rozwiązanie nie zawsze jest możliwe, gdyż nie zawsze możemy się wkuć w posadzkę (ok 7-10 cm).

Pozostaje wówczas opcja brodzika lub murowanego podestu, w którym ukryjemy syfon.

Wanna w małej łazience

Jeśli metraż twojej małej łazienki pozwala na zastosowanie wanny i jesteś fanem tego rozwiązania – warto rozważyć opcję 2w1, którą jest wanna z parawanem. Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz np. myć włosy nad wanną, ważne jest, aby zaplanować swobodny dostęp do baterii od zewnątrz wanny. Ma tu znaczenie zarówno umiejscowienie baterii wannowo – prysznicowej, jak i wielkość i forma samego parawanu (np. składany, przesuwny, stały).

Łazienka z wanną z parawanem
Wizualizacja. Wanna z parawanem stałym

Pralka/pralko-suszarka

Przed wszystkim musimy skonfrontować nasze potrzeby z możliwościami aranżacyjnymi.

Wczytaj się dokładnie w opis z wymiarami sprzętu – weź pod uwagę elementy wystające, które najczęściej nie są uwzględniane przy opisie gabarytów (często głębokość jest opisana jako: „bez elementów wystających”). W małych łazienkach najlepiej sprawdzając się tzw. pralki czy pralko-suszarki „slim” (do 50 cm głębokości), które są znacznie płytsze, niż te standardowe (ok 60 cm głębokości, a czasem więcej).

Gdzie możesz umieścić pralkę czy pralko-suszarkę, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń w małej łazience?

Pod blatem z umywalką

Pamiętaj wówczas, żeby zadbać o to, aby rant umywalki nie był za wysoko (ok 90 cm od gotowej podłogi, ale warto ten wymiar dostosować do wzrostu domowników/użytkowników). Zastosuj umywalkę wpuszczaną w blat( np. blat z konglomeratu) lub obniż wysokość blatu u pod umywalką nablatową, jeśli stosujesz np. blat laminowany:

Łazienka z pralką umiejscowioną pod blatem
Wizualizacja. Pralka pod blatem, umywalka nablatowa w łazience.

W zabudowie lub obudowie meblowej

W takim wariancie zyskasz dodatkowo dużo miejsca do przechowywania. Możesz skorzystać z opcji na wymiar lub gotowych produktów, jeśli wymiarowo będą wpisywały się w twoją łazienkę.

Łazienka z pralką w obudowie meblowej na wymiar
Wizualizacja. Pralka w obudowie meblowej na wymiar.
Szafka nad pralkę Ikea
Przykład szafki pod umywalką z otwartymi półkami Ikea.

Na zewnątrz łazienki

Jeśli układ mieszkania pozwala na umieszczenie pralki poza łazienką, np. w przedpokoju czy garderobie, warto rozważyć tę opcję. 

Na poniższym rysunku jest fragment rzutu deweloperskiego łazienki, w którym pralkę zaplanowano obok umywalki:

 

nr 10 rzut mala lazienka zmiana ukladu funkcjonalnego projektant wnętrz In Home Studio
Wizualizacja. Fragment rzutu deweloperskiego – umiejscowienie pralki w łazience obok szafki umywalkowej.

Technicznie, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pralkę umieścić na zewnątrz łazienki, w przedpokoju obok drzwi wejściowych:
Zabudowa pralki w przedpokoju
Wizualizacja. Umiejscowienie pralki w zabudowie meblowej w przedpokoju.

 

 

Jak dobrać oświetlenie do małej łazienki?

Tuż za wykorzystaniem luster, odpowiednio dobrane oświetlenie jest najważniejszym elementem pozwalającym na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Jak zatem dobrać oświetlenie do małej łazienki? Przede wszystkim zadbaj o to, by właściwie doświetlić każdą ze stref w łazience – umywalkową, wannową/ prysznicową.

Świetnie sprawdzi się tu dodatkowe minimalistyczne oświetlenie LED, nie tylko za lustrem, ale również np. we wnęce/półce pod prysznicem, pod szafką wiszącą nad zabudową stelaża podtynkowego WC, czy nawet na ścianie czy na podłodze – jeśli zachowamy zasady odpowiedniej wodoszczelności, np.

Oświetlenie led pod szafką nad geberitem.
Przykład. Oświetlenie LED pod szafką zamontowaną nad zabudową stelaża WC. 

Można również zastosować oprawy z kierunkowymi reflektorami, dzięki czemu będziemy mogli dowolnie regulować kąt padania światła.

Listwa natynkowa z ruchomymi reflektorami w łazience.
Przykład. Listwa natynkowa z ruchomymi reflektorami w łazience.

Co z lampami wiszącymi? Jak najbardziej możemy je zastosować, jako dodatkowe dekoracyjne oświetlenie. Pamiętajcie jednak, aby wysokość ich montażu nie kolidowała z funkcjonalnością – nikt z nas nie chciałby uderzać głową w lampę przy każdorazowym zbliżeniu się do niej:).

Jeśli twoja łazienka ma 250-260 cm wysokości, możesz pomyśleć o obniżeniu sufitu płytami g-k i zamontowaniu w nim oświetlenia podtynkowego. Oprawy są wówczas niemal niewidoczne, a jednocześnie  świetnie spełniają swoją funkcję. Możemy  również obniżyć sufit i dodatkowo zostawić wnęki, pomiędzy ścianą a sufitem (odsuwając konstrukcję sufitu obniżonego od ściany o kilka centymetrów). Dzięki temu mamy idealne miejsce na dyskretne umieszczenie taśm ledowych, które stanowią bardzo funkcjonalne uzupełnienie oświetlenia głównego (patrz rys.nr 3)

Jaki kolor do małej łazienki?

Dominuje pogląd, że mała łazienka powinna być jasna(biele, szarości, beże, pastele). Moim zdaniem – zależy to od preferencji i stylu aranżacji, w którym dobrze się czujesz. Jeśli wolisz ciemne kolory w łazience (czerń, butelkową zieleń, granat, grafit) – nie widzę przeszkód:) Zadbaj jednak, by Twoja łazienka była dobrze oświetlona i były w niej duże lustra.

Żeby ożywić małą łazienkę, możesz zastosować w niej ciekawy akcent kolorystyczny czy formę, np. w postaci lampy, tapety, marokańskiej umywalki, kolorowej baterii, grafik czy dekoracyjnego grzejnika.. To na nich skupi się nasz wzrok:)

Kolorowa grafika w łazience
Przykład. Kolorowa grafika w łazience.

Przykłady kolorowej małej łazienki znajdziesz a artykule – Łazienka w butelkowej zieleni.

Jakie format płytek do małej łazienki?

W małej łazience sprawdzą się zarówno duże płytki o wymiarach 80 x 80 cm, 120 x60 czy 120 x 120 jak i mniejsze 30 x 30, czy drobne mozaiki (wszystkie te formaty znajdziesz na wizualizacjach znajdziesz w tym artykule). Jeśli chcesz optycznie wydłużyć przestrzeń, warto postawić na płytki o proporcjach desek czy paneli podłogowych, czyli no 15 x 90 cm. Wszystko zależy od ich umiejętnego zaplanowania na ścianach i podłodze oraz efektu, jak chcemy osiągnąć.

 Oczywiście możesz też pokusić się o płytki wielkoformatowe, np. 120 x 240 cm, ale najpierw trzeba dobrze przemyśleć kilka kwestii: czy nie będzie problemu z ich montażem, czy nie będą generowały zbyt dużo docinek (jednocześnie podnosząc i tak wysokie już koszty) oraz czy nie będzie problemu z wniesieniem płytek do mieszkania (!).

Tutaj przytoczę jedną z sytuacji:

Płytki o wymiarze 120 x 240 cm były jedną z głównych wytycznych Inwestora podczas planowanego remontu łazienki w mieszkaniu z rynku wtórnego Miałam duże wątpliwości czy wąska klatka schodowa i  jeszcze węższy korytarz pozwolą na bezpieczny transport na 4 piętro bez windy oraz manewrowanie tak dużą płytką  w niespełna 4- metrowej łazience. Poradziłam Inwestorowi, aby przygotował tekturową imitację gabarytów płytki (niestety odczucia ciężaru nie udało się odwzorować) i przeniesienie jej, jak tej docelowej, z zewnątrz do mieszkania, a następnie „ułożenie jej na ścianie w łazience. Obecny przy tym eksperymencie wykonawca, od samego początku wątpił w powodzenie misji i miał rację. Bezpieczne manewrowanie płytką w trakcie całego procesu okazało się karkołomne i stanowiło zbyt duże ryzyko porażki. Ostatecznie zostaliśmy przy płytkach 120 x 120 cm.

Jeśli zależy nam na jak najmniejszej ilości fug na ścianach lub/i podłogach, z powodzeniem możemy wykorzystać chociażby wodoodporny i odporny na ścieranie, a w dodatku bardzo estetyczny  mikrocement do łazienki.

Podsumowanie

Na koniec oczywisty, ale prosty tip – nawet najmniejsza łazienka wyda się większa, jeśli zachowasz w niej ład i porządek. Dobra organizacja kosmetyków i łazienkowych akcesoriów jest tu kluczem do sukcesu:)

Artykuł ten nie wyczerpuje wszystkich zagadnień, jakie wiążą się z aranżacją małej łazienki, jednak mam nadzieję, że przybliżył ci temat urządzenia małej łazienki i znajdziesz w nim rozwiązania, które będą ci odpowiadały. Jeśli masz ochotę skonsultować swoją wizję łazienki lub potrzebujesz pomocy z jej aranżacją, bo nie wiesz jaki układ funkcjonalny będzie najlepszy, albo masz wybrane płytki i chciałbyś zobaczyć, jak będą wyglądały w twojej łazience – zapraszam do współpracy:)

9 błędów przy projektowaniu łazienki

Zdobądź bezpłatny ebook i odkryj tajniki udanej łazienki!
9 błędów przy projektowaniu łazienki

Ile kosztuje wykończenie łazienki 2022

szczegółowa lista zakupowa

alternatywne warianty wybranych produktów

źródła zakupów

Zamów szczegółowe zestawienie materiałów wykończeniowych łazienki "Straciatella"