Czego dowiesz się z tego artykułu?
Nie bez powodu mówi się, że wiatrołap jest wizytówką domu. Dlaczego? To pierwsze miejsce, które wita naszych gości i stanowi swoiste zaproszenie do kolejnych pomieszczeń, zapowiadając atmosferę całego wnętrza. Kluczowe jest więc, aby wiatrołap stanowił spójną całość, szczególnie ze strefą dzienną domu. I choć może wydawać się, że wiatrołap to jedynie praktyczne pomieszczenie, wcale nie musi być nudne i pozbawione uroku. Z mebli na wymiar po gotowe produkty i niezliczoną ilość dodatków – masz wiele możliwości, aby stworzyć ciekawą przestrzeń. W tym artykule podpowiadamy, od czego zacząć, jakie meble, dodatki i materiały wybrać, aby urządzić idealny wiatrołap, który zachwyci Twoich gości.
Jak efektownie i bez błędów urządzić swoje mieszkanie?
Pobierz darmowe ebooki i poznaj tajniki dobrego wnętrza:
Trendy łazienkowe
9 błędów przy projektowaniu łazienki
Odbierz materiały
Jak powinien wyglądać funkcjonalny wiatrołap?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by praktyczny wiatrołap urządzić również modnie i elegancko. Wiatrołap bowiem „wita gości”, niech więc przyjemnie i gustownie zapowiada klimat panujący w domu.
Przy projektowaniu wiatrołapu trzeba uwzględnić przede wszystkim: jego metraż i funkcjonalność, a w kolejnym etapie zaaranżować go zgodnie z naszymi oczekiwaniami estetycznymi i dysponowanym budżetem.
Idealnie jest, jeśli wiatrołap jest na tyle duży, że oprócz pojemnej wnękowej szafy (najlepiej wnękowej) i lustra zmieścimy w nim szafki na buty, wygodne tapicerowane siedzisko, konsolę. Często meble na wymiar pozwalają na połączenie wielu opcji w jednym produkcie, ale o tym za chwilę.
Mówiąc o funkcjonalności należy pamiętać, że jest to strefa narażona na przenoszenie zabrudzeń z zewnątrz. Deszcz, śnieg, wpadające liście przynoszone na butach nie sprzyjają utrzymaniu wiatrołapu w czystości. Dlatego warto sobie pomóc wybierając materiały wykończeniowe, które będą łatwe w czyszczeniu ale też sprytnie zatuszują różnego rodzaju zanieczyszczenia. Świetnie sprawdzają się tu płytki drewnopodobne, w odcieniach kamiennej czy betonowej szarości, kolorowe płytki patchworkowe, lastryko, panele winylowe czy bezfugowy mikrocement. Jeżeli jesteśmy fanami bieli, to warto mieć na uwadze, że w wiatrołapie na podłodze nie będzie ona wybaczała najmniejszego okruszka, który od razu będzie wydawał się kilkukrotnie większy i może szybko zniszczyć estetyczny wygląd pomieszczenia. Biel możemy za to z powodzeniem wykorzystać na ścianach i meblach.
Wiatrołap jako sprytna przechowalnia w domu
Większe wiatrołapy zdecydowanie warto wykorzystać na przechowanie różnych przedmiotów, nie tylko ubrań wierzchnich. Szafa z częścią gospodarczą, w której schowasz odkurzacz, deskę do prasowania czy koce na zimę będzie zdecydowanie bardzo funkcjonalnym pomysłem. Jeśli szafa ma służyć jako schowek na różne przedmioty, to pamiętaj, by nie łączyć jej z garderobą na kurtki czy płaszcze. Niech stanowi oddzielny moduł. Inaczej przy każdej wizycie również goście będą podziwiać wszystkie Twoje skarby, schowane w szafie. Warto też zaplanować gniazdo w szafie, jeśli chcemy ładować w niej np. odkurzacz. Pamiętaj również, że duże szafy mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń, dlatego warto postawić na jasne kolory czy lustrzane fronty, które świetnie będą temu przeciwdziałać.
Nie robisz remontu co rok!
Pozwól nam stworzyć dla Ciebie ponadczasową i funkcjonalne wnętrze, którym będziesz się cieszył przez lata.
Jak zagospodarować mały wiatrołap?
W bardzo małych pomieszczeniach nie sprawdzi się koncepcja z dużą garderobą czy z dodatkową przechowalnią. Tu jednak jest miejsce na zupełnie inne rozwiązania. Wiatrołap może po prostu miło zapraszać gości do środka, wystarczy dekoracyjny wazon z suszonymi trawami, duże lustro na ścianie i ciekawe oświetlenie na suficie. Możesz też umieścić wieszak ścienny czy też pokusić się o grafiki lub galerię zdjęć. W wąskich i małych wnętrzach sprawdzą się też ciekawe pomysły projektantów mebli, na przykład szafki na buty z uchylnymi frontami. Takie nie zajmą zbyt dużo miejsca, a zdecydowanie pomieszczą sporo butów. Wąska konsola z półką jest idealnym miejscem na odłożenie kluczy czy telefonu. Z kolei mała lekka pufa pozwoli wygodnie założyć buty, a w razie potrzeby można ją łatwo przestawić.
Szklany wiatrołap - światło, lekkość i elegancja
Ciasne i małe wiatrołapy, które trudno zaaranżować na garderobę czy pojemny schowek można zaprojektować w inny sposób z wykorzystaniem szkła. Wysokie przeszklenia zamiast ściany czy szklane drzwi oddzielające wiatrołap od przedpokoju pozwolą również uzyskać fenomenalny rezultat. Ponadto przeszklenia wprowadzą więcej światła i nadadzą wnętrzu optycznej lekkości, a jeśli wybierzesz ryflowane czy ornamentowe szkło bądź dodatkowe zdobienia w formie szprosów, okuć czy ram imitujących drewno, to dodatkowo podbijesz kapitalny efekt całego wnętrza. Przeszklone drzwi będą więc sprytnie oddzielać poszczególne strefy w domu, ale bez negatywnego efektu zaciemniania i pomniejszania, a do tego będą pasować do każdego stylu w domu.
Jak urządzić funkcjonalny i estetyczny wiatrołap?
Jak najbardziej. W wiatrołapie często znajdziemy elementy, które nie dodają mu uroku, typu skrzynka rozdzielcza. Tę możemy wkomponować w szafę czy zasłonić grafiką.
Jeśli nie mamy miejsca na szafkę na buty, warto pomyśleć o zastosowaniu „lewitującej” szafy, pod którą ukryjemy niechciany widok sklepu obuwniczego z jednoczesnym łatwym dostępem. Podobnie jeśli nie mamy miejsca na oddzielne siedzisko – wkomponujmy je w zabudowę meblową. Nad siedziskiem możemy umieścić wieszaki zewnętrze, na których goście mogą odwiesić okrycie wierzchnie.
Nasze studio projektowe także zapewnia ciekawe projekty wiatrołapu. Można przesłać nam zdjęcia wiatrołapu i podzielić się swoimi oczekiwaniami, a z pewnością przedstawimy kilka udanych i topowych koncepcji dopasowanych do gabarytów wnętrza, oczekiwań funkcjonalnych i stylistycznych oraz budżetu.
Case study - wiatrołap z szafą, wnęką na buty i siedziskiem.
Metraż projektowanego wiatrołapu w domu pod Lublinem to 4,7 m2. Funkcjonalność i estetykę połączyliśmy wykorzystując zabudowę meblową na wymiar. Oprócz klasycznej szafy z miejscem na okrycia wierzchnie i dodatkowe pary butów, znajdziemy w niej wnękę na podręczne obuwie i odkurzacz ze stacją ładowania (pamiętajcie o gnieździe elektrycznym), szuflady, siedzisko tapicerowane, wieszaki zewnętrzne, półki i lustro. Górna część zabudowy to znakomite miejsce do przechowywania walizek, dodatkowej pościeli, czy sezonowych ubrań. Natynkowa listwa oświetleniowa z ruchomymi reflektorami pozawala na doświetlenie każdego zakamarka wiatrołapu. Przestrzeń doświetla dodatkowo listwa za paskiem ledowym nad siedziskiem.
Na przeciwległej ścianie umieściliśmy konsolę, która pełni rolę zarówno estetyczną, jak i funkcjonalną – pięknie się prezentuje i mamy dodatkowe miejsce do przechowywania drobnych rzeczy, jak klucze czy ładowarka do telefonu. Za nietuzinkową grafiką znajduje się natynkowa skrzynka rozdzielcza (pamiętajcie żeby dobrze wymierzyć, jakiej ramy będziemy potrzebowali).
Zachowaniu czystości sprzyja zastosowanie płytek drewnopodobnych, które wykorzystano także w otwartej części domu. Elementem spajającym wiatrołap z pozostałą częścią wnętrza są także dekoracyjne lamele, które oprócz wnęki z siedziskiem, pojawiają się także na klatce schodowej, kuchennym półwyspie, w salonie i łazienkach. Zastosowanie przeszklonych drzwi pozwoliło nie tylko na doświetlenie wiatrołapu, ale również stanowi zaproszenie do dalszej części domu, zapowiadając, co nas czeka.
Jak Wam się podobają zastosowane rozwiązania?
Zapraszamy do współpracy!