Wielu osobom projektowanie domu czy mieszkania kojarzy się jedynie z doborem dekoracji ściennych czy ustawieniem mebli w salonie. W praktyce jednak współpraca z projektantem ma o wiele szerszy zakres, a wdrożenie jej w odpowiednim czasie pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń i oszczędzać na zbędnych kosztach. Niektóre prace należy bowiem wykonać jeszcze na etapie budowy domu i wtedy projektant wnętrz może udzielić wielu praktycznych wskazówek. Jak projektować dom abyśmy mogli cieszyć się nim przez lata?
Jak efektownie i bez błędów urządzić swoje mieszkanie?
Pobierz darmowe ebooki i poznaj tajniki dobrego wnętrza:
Trendy łazienkowe
9 błędów przy projektowaniu łazienki
Odbierz materiały
Dlaczego instalacje w domu warto projektować z architektem wnętrz?
W gotowych projektach architektonicznych rozmieszczenie poszczególnych instalacji planowane jest w standardowym zakresie najczęściej bez udziału właściciela domu. Oznacza, to że w salonie, gdzie konieczne jest podłączenie kina domowego, czy w sypialni, gdzie planujesz podłączyć lampki nocne koło łóżka, może nie być odpowiedniej ilości włączników czy gniazdek. Oczywiście wszystko można przearanżować, ale nawet tak prozaiczne kwestie, jak przesunięcie czy dołożenie włączników i gniazdek kontaktowych oznacza dla właściciela domu dodatkowy koszt. Ponadto architekt organizując przestrzeń mieszkalną, nie zwraca uwagi na to, gdzie będą szafki w kuchni albo czy w salonie ma zostać zamontowane ogrzewanie podłogowe, a umiejscowienie wszelkich instalacji elektrycznych, kanalizacyjnych czy wodnych jest często jedynie luźną propozycją. Przy urządzaniu domu może się więc okazać, że konieczne będą drogie poprawki. Dlatego dopasowanie wszystkich instalacji jeszcze na etapie budowy domu, przy pomocy projektanta wnętrz, pozwoli je tak przygotować, by ich podłączenia nie wiązało się z kolejnymi inwestycjami – kuciem ścian, przenoszeniem rur czy montowaniem dodatkowych włączników.
Gdzie będą okna i drzwi?
Banalne pytanie, nieprawdaż? Przecież deweloper przygotował otwory na drzwi oraz okna i właściciel nieruchomości wcale nie musi się tym martwić. Nic bardziej mylnego. Często i tutaj do głosu dochodzą standardowe rozwiązania, które nie uwzględniają potrzeb domowników oraz praktycznego wykorzystania przestrzeni. I tak np. czy na powyższym przykładzie, czy nie warto zlicować okna z blatem i uzyskać więcej przestrzeni roboczej? Spotykamy się również z sytuacjami, w których zlokalizowanie okna na środku łazienki, blokuje ustawienie większej kabiny prysznicowej, a wstawienie drzwi w kuchni blisko ściany, na której znajduje się ciąg roboczy, utrudnia zamontowanie głębszych szafek. Można jednak wyeliminować tego typu nieprzemyślane koncepcje, pod warunkiem, że skonsultujesz projektowanie domu odpowiednio wcześniej. Tak samo źle zaplanowane drzwi, mogą kolidować z otwieraniem szafy w przedpokoju. Rzadko który inwestor na początku prac budowlanych, dostrzega tego typu detale. Problem pojawia się jednak przy montowaniu mebli, a wtedy konieczność przesuwania drzwi czy szukania innych rozwiązań, znów oznacza dodatkowe koszty dla inwestora. Warto ułatwić sobie funkcjonalne aranżowanie mieszkania, korzystając z konsultacji z architektem jeszcze na etapie stawiania fundamentów.
Jak i kiedy projektować łazienkę?
Osoby, które decydują się na projektowanie domu po zakończeniu prac budowlanych, szybko mogą się przekonać, że wymarzony projekt łazienki nie jest już możliwy do zrealizowania albo oznacza naprawdę wysokie koszty. Dlatego łazienkę warto zaplanować dużo wcześniej, by pewne prace można było wykonać jeszcze na etapie budowy. Wtedy łatwiej można dopasować otwór drzwiowy czy okienny, lepiej zaplanować przestrzeń na szafki czy wykreować przestrzeń na wolnostojącą wannę i to bez ponoszenia nadplanowych inwestycji.
Czytaj również: Koszt wykończenia łazienki
Garderoba i zabudowy wnękowe – kiedy o nich myśleć?
Głębokie szafy modułowe to bardzo praktyczny element nie tylko tych mniejszych mieszkań czy apartamentów. Pozwalają zachować ład i porządek na przedpokoju, a przy wykorzystaniu przygotowanej wcześniej wnęki, nie zabierają nadmiernie przestrzeni. Kuriozalnie jednak często ta wnęka jest zbyt wąska, by pomieścić szafę. Zwymiarowanie czy zaprojektowanie szafy jeszcze na etapie budowania mieszkania, pozwoli sprawdzić czy:
- wnęka jest wystarczających wymiarów i czy konieczne będzie jej pogłębienie,
- czy otwory drzwiowe nie kolidują z ustawieniem szafy i przy otwieraniu, nie będą rysować frontów.
Warto tutaj zerknąć na inny z naszych artykułów – 8 błędów deweloperskich, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę w przypadku swojego projektu.
Analogicznie do wnęk, wygląda sytuację w przypadku garderoby. Warto jest wybrać sposób jej zabudowy zanim jeszcze architekt przystąpi do projektowania domu. Na rynku dostępne jest wiele ciekawych systemów, oferujących innowacyjne rozwiązania w przystępnych cenach. Należy jednak pamiętać, że charakteryzują się one pewną uniwersalnością, stąd nie zawsze będą pasować do naszego pomieszczenia i może się okazać, że musimy liczyć się z pewnymi kompromisami.
Jeśli jednak wybierzemy system zabudowy na etapie projektowania domu i odpowiednio dostosujemy pomieszczenie, końcowy efekt będzie zaskakujący.
Czy układ pomieszczeń jest właściwy?
Deweloperzy często dopuszczają wprowadzanie zmian jeszcze na etapie wstępnych prac budowlanych i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów. By jednak skorzystać z takiej oferty, trzeba wiedzieć, jakie zmiany wprowadzić, a więc również czy wielkość i układ pomieszczeń będzie odpowiedni, szczególnie jeśli chodzi o łazienkę czy sypialnię. W zbyt wąskim pomieszczeniu trudno będzie np. ustawić wygodne łóżko, a wystarczyłoby przesunąć ścianę, by zyskać dodatkowe 10 cm przestrzeni. Również zsynchronizowanie projektu kuchni z pracami budowlanymi, pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy na danej przestrzeni wystarczy miejsca na ustawienie lodówki, stołu czy wyspy kuchennej. Jeśli projektowanie domu i kuchni zostanie przeprowadzone przez profesjonalistę i to jeszcze na etapie budowy, to zyskasz gwarancję, że ściany działowe, kominek, czy okno nie stanie na drodze do udanego aranżowania wnętrza. Zwyczajnie tego typu przeszkody zostaną wyeliminowane. To pozwoli znowu uniknąć dodatkowych kosztów i ułatwi szybki i bezproblemowy montaż funkcjonalnej kuchni, nawet takiej zamówionej z marketu. Podobnie jest z umiejscowieniem stołu w kuchni albo w salonie, jeśli to w nim wydzielasz miejsce na część jadalną. Czy zmieści się prostokątny na sześć osób, czy konieczny będzie wybór okrągłego, rozsuwanego? Architekt też zwróci uwagę na elektrykę, tak by możliwe było też zawieszenie lampy bezpośrednio nad stołem.
Jaki wpływ na projektowanie domu ma ogrzewanie?
Ogrzewanie podłogowe albo sufitowe czy ścienne bezwzględnie trzeba uwzględnić w projekcie domu. Niezbędne jest położenie odpowiedniej instalacji oraz wybór odpowiedniego wykończenia podłogi. O ile bowiem gres, czy panele winylowe świetnie przewodzą ciepło, o tyle kamień naturalny czy drewniany parkiet może przysparzać problemów w czasie użytkowania. Jednak i standardowo montowane na ścianie grzejniki mogą ograniczać pomysły aranżacyjne, jeśli np. grzejnik w salonie zostanie zamontowany na ścianie, gdzie miałoby zostać ustawione kino domowe albo jeśli grzejnik w łazience wisi na ścianie, która jest optymalna pod zabudowę szafkową.
Miłośnicy nowych technologii muszą mieć również na uwadze, że mniejsza popularność danego rozwiązania, wpływa na trudność przewidzenia potencjalnych problemów w trakcie wykończenia. Weźmy dla przykładu maty kapilarne, których popularność w ogrzewaniu domów rośnie z roku na rok. Możemy je montować na ścianie czy suficie ale już na etapie projektowania domu musimy być świadomi wszystkich ograniczeń.
Kupić gotowy projekt czy wykonać pod zamówienie?
Na rynku dostępnych jest wiele gotowych projektów, według których firma budowlana wykona wszystkie prace budowlane. Taki projekt też ma swoje plusy, ale trzeba pamiętać, że najczęściej trudno go zmodernizować w przypadku niedopasowania poszczególnych opcji do potrzeb wszystkich domowników, chyba że pracownia architektoniczna zapewni kilka wariantów aranżacji bądź możliwość dokonywania kosmetycznych zmian w projekcie. Taka opcja ma sens, ponieważ nawet jeśli inwestor na późniejszym etapie będzie chciał dokonać przeróbek, to będzie miał zapewnioną taką możliwość.