Przejdź do treści

6 oznak, że potrzebujesz projektanta wnętrz

Wnetrze salonu projektant wnętrz In Home Studio

Czy zastanawiasz się nad tym czy warto zatrudnić projektanta wnętrz? Może masz znajomych, którzy współpracowali z architektem wnętrz i nasłuchałeś się wiele dobrego? Jeśli interesuje Cię, czy warto zdecydować się na takie usługi, w dwóch punktach streszczę Ci co mówi o tym Internet:

 • Kosztuje to niewiele, bo 1-3% inwestycji,
 • oszczędza czas, nerwy i pieniądze.

Zamiast tego lepiej poczytaj, w jakich sytuacjach Twój umysł, serce i intuicja dają Ci sygnały, że warto przynajmniej odbyć konsultację wstępną z profesjonalistą od wnętrz.

Aby dobrze zrozumieć zagadnienie, zapytaliśmy naszych Klientów, którzy po raz pierwszy korzystali z usług profesjonalisty, co skłoniło ich do takiej decyzji.

Co za tym, okazywało się decydujące?

 1. „Nie robi się remontu co rok. Chcę, żeby moja wizja przetrwała co najmniej najbliższe 10 lat”
 2. „Mam jakiś pomysł na wnętrze, ale nie jestem pewien, czy będzie spójne, funkcjonalne i czy na końcu będę z niego zadowolony”
 3. „Nie śledzę trendów wnętrzarskich. Jestem totalnym laikiem, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, ale chcę mieszkać ładnie i funkcjonalnie”
 4. „Mam określony budżet przeznaczony na urządzenie wnętrz i chcę, wiedzieć czy to, co mi się podoba nie jest przypadkiem poza zasięgiem mojego portfela. No i ile to wszystko będzie kosztować?”
 5. Wizja budowy/remontu domu/mieszkania coraz bliższa, a ja nie mam czasu chodzić po sklepach, oglądać i wybierać produkty, zastanawiać się co do siebie pasuje, a co nie”
 6. „Nie chcę robić dużego remontu, ale chcę coś zmienić w moim mieszkaniu/domu”

Jak efektownie i bez błędów urządzić swoje mieszkanie?

Pobierz darmowe ebooki i poznaj tajniki dobrego wnętrza:

Trendy łazienkowe ebook Jowita Synal

Trendy łazienkowe

9 błędów przy projektowaniu łazienki

9 błędów przy projektowaniu łazienki

Odbierz materiały

1. Nie robi się remontu co rok. Chcę, żeby moja wizja przetrwała co najmniej najbliższe 10 lat

Zastanawiasz się czy potrzebujesz projektanta wnętrz

Ile razy spotkałam się ze stwierdzeniem: „Oj pomalujmy już tę ścianę na żółto. Jak nam się znudzi to przemalujemy”. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Najczęściej żółta ściana, często w wersji już nieco wypłowiałej i nadgryzionej zębem czasu, towarzyszy nam przez wiele lat. Rzeczywistość w tej kwestii bywa ostatecznie dosyć brutalna. Przypomnij sobie jak to było z Tobą i Twoim ostatnim remontem.

O ile zmiana koloru na ścianie w pokoju nie jest aż tak dużym wyzwaniem, to wszelkie zmiany w łazience czy kuchni są nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne. Trzeba się liczyć z tym, że każda wpadka i nietrafiony pomysł, będzie o sobie przypominać przez następne lata. Ponadto, warto mieć na uwadze, aby pomimo upływu lat wnętrze pozostało ponadczasowe. Właśnie o wszystkie te kwestie zadba projektant wnętrz.

Projektanci wnętrz to profesjonaliści, którzy wiedzą, jak pogodzić bieżące trendy z ponadczasowością. Doświadczenie zawodowe, znajomość teorii koloru, materiałów, historii designu i własny styl, który możemy ocenić na publikowanych fotorealistycznych wizualizacjach 3D i relacjach z zakończonych realizacji to silne fundamenty, które będą gwarancją oryginalności i trwałości.

2. Mam pomysł na wnętrze, ale nie jestem pewien, czy będzie spójne, funkcjonalne i czy na końcu będę z niego zadowolony

Paleta kolorów - co wybrać

Od tygodni gromadzisz inspiracje ze stron www, z gazet, odwiedzasz znajomych, którzy niedawno robili remont, ale nadal nie jest to Twoje wnętrze i patrząc na rzut mieszkania czy domu nie jesteś pewien czy rozwiązania, które Ci się podobają mają rację bytu w Twoich wnętrzach.

I wtedy – z pomocą przychodzi projektant wnętrz, który to wszystko dla Ciebie wyrysuje, przygotuje propozycje układów funkcjonalnych mieszkania – rozmieści meble, sprzęty, a Ty będziesz mógł zobaczyć i wybrać opcję, która będzie najbardziej Tobie odpowiadała. Przekonasz się, czy lepszym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna, czy jej brak, czy łóżko 160 x 200 cm z dwiema szafkami nocnymi plus toaletka i fotel zmieszczą się w Twojej przyszłej sypialni lub czy w pokoju Twojego dziecka jest miejsce np. na ściankę wspinaczkową.

Niestety często zdarza się, że propozycje aranżacji funkcjonalnych, proponowane przez dewelopera jest przekłamany w stosunku do rzeczywistości np. w kwestii wielkości narożnika, stołu, albo okazuje się, że w sypialni głównej – owszem zaplanowano łóżko, ale ma ono 120 cm szerokości lub wnęka zaplanowana na szafę ma 35 cm głębokości, w sytuacji gdy standardowa głębokość szafy to 60 cm. Inny przykład to np. zaplanowanie włącznika oświetlenia na szafką umywalkową na zewnątrz łazienki. Uwierzcie mi, jest to częsta sytuacja w developerskich mieszkaniach. Ilu zwolenników tylu przeciwników, ale jeśli o tym nie pomyślisz odpowiednio wcześniej wygeneruje to dodatkowy koszt wynikający z późniejszych przeróbek. Dobry architekt wnętrz wyłapie te nieścisłości oraz elementy, które mogą być problemowe w codziennym użytkowaniu i pomoże naleźć rozwiązanie problemu.

3. Nie śledzę trendów wnętrzarskich. Jestem totalnym laikiem, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, ale chcę mieszkać ładnie i funkcjonalnie

Salon kanapa projektant wnętrz In Home Studio

Spokojnie, nie musisz znać się na trendach i funkcjonalności wnętrza, ani śledzić informacji na temat nowych rozwiązań technologicznych, materiałach czy modnych kolorach, które zmieniają się z roku na rok. Projektant jest z tym na bieżąco, więc zapozna Cię z produktami, które będą pasowały do wizji Twojego mieszkania. Zaproponuje meble, oświetlenie, dekoracje, płytki, podłogi i rozwiązania, które będą cieszyły oko i będą ułatwiały Ci codzienność.

Już przy pierwszym spotkaniu przeprowadzimy wstępną analizę, podczas której wspólnie określimy Twoje potrzeby, na podstawie których będę mogła zaproponować Ci:

 • umieszczenie pralki w szafie w przedpokoju (na korzyść dużego prysznica w łazience),
 • dodatkowe szuflady w cokole mebli kuchennych (dodatkowe miejsce do przechowywania butelek czy pokrywek),
 • szufladę grzewczą (dzięki której zjesz zawsze ciepły obiad),
 • elektryczne otwieranie frontów górnych szafek czy szuflady z koszami do segregacji śmieci (ależ to wygoda:)),
 • oświetlenie w szafie zapalane w momencie jej otwierania czy oświetlenie na czujnik ruchu w długim korytarzu,
 • wydzielenie strefy do pracy w salonie za pomocą regału, zasłony, ażurowej czy lamelowej ścianki,
 • umywalkę zintegrowaną z blatem z mikrocementu do łazienki,
 • czy takie rarytasy jak wanna w sypialni.

 

 

To tylko niektóre z całej gamy możliwych rozwiązań. Dodatkowo całość zobaczysz na wizualizacjach wnętrz, a wszystkie szczegóły będzie zawierała dokumentacja projektowa.

4. Mam określony budżet przeznaczony na urządzenie wnętrz i chcę, wiedzieć czy to, co mi się podoba nie jest przypadkiem poza zasięgiem mojego portfela. No i ile to wszystko będzie kosztować?

Projektant wnętrz - budżet

Podczas rozmowy na temat  oczekiwań względem aranżacji wnętrza nieodłącznym jej elementem jest określenie budżetu, jaki możesz przeznaczyć na remont. Zgodnie z nim  projektant dobiera produkty i rozwiązania. Specyfikację elementów wykorzystanych w aranżacji wnętrza otrzymasz w postaci pliku excel, zawierającym podziała na kategorie, nazwy produktów, ceny, potrzebną ilość, miejsce zakupów. Będziesz wiedział m.in. ilu płytek potrzebujesz, jakiej farby użyć, gdzie kupić poszczególne meble. 

Oszczędzasz mnóstwo czasu 🙂 No i pieniądze również – przykłady? Bardzo proszę!

 • Przelicznie ilości potrzebnego materiału metodą tradycyjną/domową w stosunku do precyzyjnego planowania przez projektanta to nie rzadko rozniecę sięgające 50%. Więcej informacji znajdziesz na przykładzie jednego z ostatnich projektów łazienki.
 • Klientce bardzo podobała się lampa, która była wykorzystana w jednej z wizualizacji, którą zapisała jako inspirację. Nie wiedziała, że koszt tej lampy to ok 30 tys. za sztukę, a w projekcie wykorzystano 3 sztuki. Zaproponowałam lampę podobną wizualnie, ale za 1300 zł za sztukę. Klientka nie musiała rezygnować z wybranej wizji wystroju wnętrza.
 • Jeśli robiłeś już jakiś remont to za pewne spotkałeś się sytuacją, kiedy ze strony ekipy remontowej pada stwierdzanie „No ale pewnie Pan wie, że będziemy musieli doliczyć jeszcze…”. Jak temu zaradzić?
 

Przekazując wykonawcy szczegółowy projekt z pełnym wymiarowaniem oraz wizualizacjami 3D możesz oczekiwać precyzyjnej wyceny. W przypadku ewentualnych wątpliwości dotyczących   późniejszego rozliczenia, jako podstawa wyjaśnień posłuży Ci  dokumentacja projektowa.

Kontrola budżetu w czasie szalejącej inflacji to jeden z kluczowych elementów remontu. Z pomocą projektanta możesz liczyć na dodatkowe oszczędności. Przede wszystkimi wiemy gdzie kupować i w wielu przypadkach możemy zaproponować dodatkowe zniżki. Ceny rosną z tygodnia na tydzień i nagle może się okazać, że budżet jaki przeznaczyliśmy na remont lub wykończenie wnętrza jeszcze zanim ekipa „wbije pierwszego gwoździa”, znacząco stopnieje. Mając to na uwadze, wielu Klientów wybiera współpracę z projektantem, aby jak najszybciej wybrać i zakupić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, aby te cierpliwie czekały na swój moment.

Jeśli natomiast nie za bardzo się orientujesz w aktualnych cenach i nie wiesz, jaki budżet powinieneś założyć, skorzystaj z niezobowiązującej konsultacji, w trakcie której wstępnie oszacujemy taki budżet lub ocenimy czy Twoje założenia są realistyczne.

5. Wizja budowy/remontu domu coraz bliższa, a ja nie mam czasu chodzić po sklepach, oglądać i wybierać produkty, zastanawiać się co do siebie pasuje, a co nie

Tu projektant wychodzi naprzeciw Twoim problemom z opcją wykończenia „pod klucz”. W pełnym projekcie otrzymasz propozycje układów funkcjonalnych – do wyboru, a na bazie opcji, która najbardziej Tobie odpowiada powstaną wizualizacje. Dzięki nim będziesz mógł zobaczyć swoje przyszłe „gniazdko”. Do tego powstanie projekt wykonawczy z rzutami sufitów, podłóg, ścian, szczegółowymi opisami, projektem instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Co więcej, opracowany projekt mebli na wymiar i przekazanie go do wyceny precyzyjnie określą ich koszt. Szczegółowa lista zakupów również będzie do Twojej dyspozycji. Jeśli nadal będziesz uważał, że nie chcesz zajmować się zamówieniami i „ogarnianiem” remontowego chaosu, w opcji „pod klucz” projektant przy współpracy z wykonawcami zrobi to za Ciebie.

6. Nie chcę robić dużego remontu, ale chcę coś zmienić w moim mieszkaniu

Kącik z półkami - jak zmienić swoje mieszkanie

Ależ nie ma problemu! W takich sytuacjach proponujemy Wam usługę metamorfozę. Nie musimy przestawiać ścian, zmieniać instalacji elektrycznej, wymieniać wszystkich mebli. Wystarczą inne dekoracje, być może nowa lampa czy stolik kawowy i wnętrze jest jak nowe.

I tak na przykład w ostatniej metamorfozie sypialni:

 • przemalowaliśmy ściany z koloru różu na jasnoszary,
 • do obecnego łóżka zaproponowaliśmy zagłówek z paneli tapicerowanych w kolorze petrol, do części ściany (za biurkiem) przymocowaliśmy lamele ścienne,
 • nad łóżkiem zawisło okrągłe lustro, na ścianach ciekawe dekoracje ze sklejki,
 • wymieniliśmy oświetlenie główne,
 • zaś zasłony i poduszki dekoracyjne dopasowaliśmy do nowej kolorystyki.

Podłogę, meble i elektrykę zostawiliśmy bez zmian. Koszt tej  metamorfozy wyniósł 1200 zł, a właściciele przyznają, że czują się, jakby przenieśli się do nowej sypialni, w której uwielbiają spędzać czas i już planują metamorfozy kolejnych pomieszczeń!

A może myślisz o sprzedaży czy wynajmie nieruchomości? Może chcesz wprowadzić niewielkie zmiany, a tym samym podnieść jej atrakcyjność  i cenę? Idealnym rozwiązaniem jest usługa home staging’u, czyli profesjonalnego przygotowania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. 

Pokaż nam nieruchomość, a my znajdziemy dla Ciebie rozwiązania jak zwiększyć jej atrakcyjność na rynku.

Jeśli jeszcze się wahasz…

Porozmawiaj ze znajomymi, którzy mieli okazję współpracować z projektantem. Z pewnością podzielą się swoimi spostrzeżeniami. Na podstawie mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że połowa moich Klientów, to osoby, które już wcześniej korzystały z tego typu usług i nie wyobrażają sobie kolejnych inwestycji bez pomocy specjalisty.

Czy potrzebujesz projektanta wnętrz? 

Słuchaj uważnie swego wewnętrznego głosu i bądź wobec siebie szczery. Wątpliwości i dylematy są pozytywnym sygnałem, który potrzebuje ukierunkowania. Chętnie porozmawiam z Tobą w ramach niezobowiązujących konsultacji, a Ty sam zdecydujesz czy dasz radę sam, czy skorzystasz z pomocy specjalisty w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wykończenie łazienki 2022

szczegółowa lista zakupowa

alternatywne warianty wybranych produktów

źródła zakupów

Zamów szczegółowe zestawienie materiałów wykończeniowych łazienki "Straciatella"