Przejdź do treści

Koszt wykończenia łazienki 2024

Aranżacja łazienki gres straciatella

Łazienka to pomieszczenie, którego wykończenie (tuż za lub tuż przed kuchnią) wiąże się z największym nakładem czasowym i finansowym w aspekcie całościowego remontu domu czy mieszkania. Wybór materiałów i produktów dostępnych na rynku, które możemy wykorzystać przy aranżacji łazienki jest niemal nieograniczony i sumarycznie ograniczenia sprowadzają się do naszej wyobraźni i BUDŻETU, jakim dysponujemy. No właśnie – co z tym budżetem i ile kosztuje wykończenie łazienki?

W sieci możemy znaleźć masę publikacji opisujących tematykę średniego kosztu wykończenia łazienki. Niestety w dobie szalejącej inflacji, mierzymy się z ciągłym wzrostem cen i większość tych źródeł staje się szybko nieaktualna.
Podejmując wyzwanie w poniższym artykule zaprezentujemy jeden z naszych ostatnich projektów, który aktualnie jest jeszcze w trakcie realizacji. Ekipa skrzętnie się uwija i jak tylko wszystkie prace zostaną zakończone, tekst zostanie wzbogacony o zdjęcia efektu końcowego.

Czego dowiesz się z naszego opracowania:

oraz ostatecznie

 

Inwestycja, jaką chcemy przybliżyć to łazienka o wielkość 6,3 m2 (2,20m x 2,85m) będąca częścią nieruchomości z rynku wtórnego. Nasz Inwestor ma już za sobą remont pozostałych pomieszczeń i chwila, w której będzie mógł cieszyć się nowym wnętrzem jest już na wyciagnięcie ręki.

Ostateczna wersja aranżacji łazienki na jaką zdecydował się nasz Klient, jest w nowoczesnym stylu. Bazuje na jasnych kolorach i czarnych dodatkach. Przysłowiowego „pazura” nadają jej płytki Arcana Straciatella – imitujące wzór lastryko. Lastryko stało się swoistym odkryciem wnętrzarskim i powróciło do łask, po wielu latach zapomnienia, w nowej formie. Nie można mu odmówić tego, że czyni wnętrze niepowtarzalnym.

Jak efektownie i bez błędów urządzić swoje mieszkanie?

Pobierz darmowe ebooki i poznaj tajniki dobrego wnętrza:

Trendy łazienkowe ebook Jowita Synal

Trendy łazienkowe

9 błędów przy projektowaniu łazienki

9 błędów przy projektowaniu łazienki

Odbierz materiały

Koszt materiałów wykończeniowych

W dżungli dostępnych materiałów wykończeniowych nie trudno się zgubić. Istna paleta kolorów, form i oczywiście cen. To ten ostatni czynnik najczęściej determinuje nasz wybór.

Nieraz oczywiście spotykamy się komentarzami typu: „a ja zrobiłem swoją łazienkę  za połowę tej ceny”. No i trudno się nie zgodzić. Diabeł tkwi, jak zwykle, w szczegółach-  jaką półkę cenową wybierzemy, na jaką jakość postawimy czy na jaki projekt się zdecydujemy?. Cenę może determinować już sama kolorystyka (wszystko co czarne albo złote to często cena – x2). Jeśli liczysz na coś bardzo oryginalnego, powinieneś liczyć się z tym, że Twój budżet  może zacząć rosnąć. Nie jest to jednka reguła, gdyż wyjątkowy i nietuzinkowy efekt można osiągnąć również kreatywnym zastosowaniem materiałów, na które nie wydamy fortuny.

Całkowity koszt elementów wykończeniowych w omawianej inwestycji to 25 750zł, co daje 4087 zł/m2.Zobaczmy jak rozkładają się one w zależności od poszczególnych kategorii produktów użytych do wykończenia. W tym celu podzieliśmy szczegółową listę zakupową na następujące grupy  i podsumowaliśmy wydatki:

KategoriaSuma kosztów
Wyposażenie10 836,59 zł
Płytki7 994,95 zł
Oświetlenie796,00 zł
Meble3 100,00 zł
Farby łazienkowe194,00 zł
Dodatki/dekoracje2 828,87 zł
Koszt całkowity25 750,41 zł

Tabela 1. Koszty elementów wykończeniowych łazienki w podziale na kategorie.

 

Szczegółowa lista produktów do pobrania

Elementy wyposażenia mające największy wpływ na koszt całkowity

Wnioski wydają się oczywiste, w omawianym przypadku największy koszt stanowiło wyposażanie, czyli m.in. kabina prysznicowa, armatura, umywalka, odpływ liniowy, itd.

Na drugim miejscu plasują się płytki. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku większej łazienki i wyborze droższych płytek (np. płytki wielkoformatowe, spieki kwarcowe) , koszt może bardzo szybko zrównać się wyposażeniem  a często go przewyższa.

Koszt robocizny i materiałów budowlanych

Remont łazienki z rynku wtórnego niesie ze sobą dodatkowe koszty, wynikające głównie z konieczności usunięcia całej obecnej zabudowy oraz ewentualnej wymiany instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej.

Te czynniki w największym stopniu przekładają się na koszt robocizny. W budżecie remontowym łazienki z rynku wtórnego powinniśmy zatem dodatkowo uwzględnić koszty m.in.

  • skucia starych płytek
  • wylewki podłogowej
  • położenia nowych/poprawa tynków
  • wymiany /przeniesienie punktów elektrycznych i/lub hydraulicznych
  • wymiana obecnego grzejnika lub/i położenie ogrzewania podłogowego
  • wymiany parapetu
  • wymiany okna, drzwi
  • wynajęcia kontenera na gruz
 

W omawianym przykładzie, ekipa na którą zdecydował się Inwestor, wyceniła całkowity koszt robocizny na 9600 zł, co w przypadku Lublina jest kwotą delikatnie ponad średnią.

Na początku roku 2024, średni koszt robocizny 1m2 łazienki w Lublinie to 1300 – 1500 zł/m2, licząc po podłodze.

W mniejszych miejscowościach jak np. Starachowice taka wycena wahałaby się na poziomie dolnych widełek i należałoby się liczyć z kosztem ok 7000 zł.

W przypadku materiałów budowlanych, takich jak kleje, fugi, płyty g/k, itd. należy się liczyć z dodatkowymi kosztami w granicach 1550 zł.

Całkowity koszt robocizny i materiałów budowlanych wyniesie ok 11 150 zł.

Koszt projektu łazienki

Cena projektu łazienki zależy głównie od jej wielkości. W sytuacji gdy zakres współpracy z projektantem dotyczy całej nieruchomości, cena aranżacji może być odpowiednio mniejsza. Zlecając wykonanie projektu możesz mieć pewność, że łazienka zostanie zaaranżowana zgodnie z Twoimi preferencjami estetycznymi, funkcjonalnymi oraz finansowymi. Będzie też spójna z pozostałymi pomieszczeniami. Projektant zaproponuje układ funkcjonalny pomieszczenia (zwykle 2-3 układy), dobierze płytki, armaturę, oświetlenie, dodatki oraz inne elementy wyposażenia i to wszystko mieszcząc się w Twoim budżecie. Podpowie też, jeśli warto zwrócić uwagę na produkt w nieco wyższej cenie, ale też wyższej jakości. Wskaże też, gdzie rozmieścić punkty elektryczne i wod.-kan., jeśli zmieniamy istniejący układ łazienki lub dostosuje projekt do obecnych. Zaprojektuje meble łazienkowe lub wybierze w sklepie, jeśli wolisz gotowe. Na koniec dostaniesz dokumentację wykonawczą, dzięki której krok po kroku będziesz wiedział co robić. Z otrzymaną gotową listą zakupów możesz natomiast odhaczać kolejne zakupowe pozycje.

W przypadku aranżacji pojedynczego pomieszczenia o zbliżonej wielkości, w zależności od zakresu prac projektowych ( i często od lokalizacji inwestycji – np. w większych metropoliach cena zwykle jest wyższa) należy się liczyć z inwestycją na poziomie 1400 – 2200zł.

koszt wykończenia łazienki 2022

Różnice w wykończeniu łazienki z rynku pierwotnego

Teraz przyjrzyjmy się jak rozkładają się koszty w sytuacji, gdy ten sam projekt chcielibyśmy zrealizować w mieszkaniu lub domu w stanie deweloperskim.

W takim scenariuszu szacowany koszt robocizny wynosi 4700 zł oraz dodatkowe 1050 zł na materiały budowlane.

Tym samym, daje nam to znaczące różnice: niemal 51%  niższy koszt w przypadku robocizny oraz 33% niższy w przypadku materiałów budowalnych.

Jeśli spojrzymy na te liczby z punktu widzenia całości inwestycji, to w ogólnym rozrachunku zaoszczędzimy niecałe 15%.

Wielkość łazienki a koszt całkowity

W przypadku wykończenia łazienki lista pozycji kosztowych niezależnych od wielkości pomieszczenia jest znacząca. Wanna, prysznic, toaleta i generalnie większość wyposażenia jest stała. Powoduje to, że wraz ze wzrostem wielkości pomieszczania, cena nie rośnie proporcjonalne do całkowitego kosztu.

Bazując na naszym przykładzie: po rozmowie z ekipą i wcześniejszych kalkulacjach sprawdziliśmy, jakie byłyby koszty robocizny, gdyby omawiana łazienka była o 2m2 większa.

Okazuje się, że każdy dodatkowy 1m2 łazienki powoduje wzrost kosztu robocizny i materiałów budowlanych o ok 6% wartości bazowej.

W przypadku elementów wykończeniowych kalkulacja nie jest już taka oczywista. O ile dodatkowy metr wpłynie głównie na ilość płytek, to już dodatkowe 2- 3 metry powierzchni może znacząco zmienić sytuację  portfela Inwestora. Z dodatkową powierzchnią zaczynają bowiem również rosnąć możliwości zagospodarowania powierzchni, m.in. dodatkowa przestrzeń do przechowywania, dołożenie kolejnych punktów oświetleniowych, powiększenie prysznica czy chęć montażu wanny i prysznica, pisuaru czy bidetu.

Zamów szczegółową wycenę

Sprawdź ile będzie kosztował Cię projekt Twojego wnętrza oraz co możesz zyskać.

Na co zwrócić uwagę przy kalkulacji kosztów wykończenia łazienki

Podczas samodzielnej kalkulacji kosztów, należy zwrócić szczególną uwagę na płytki.
Planując ich ilość, najczęściej bazujemy na klasycznym przeliczeniu pola powierzchni i dodaniu zapasu na poziomie 10-15%. Metoda jest prosta i świetnie się sprawdza w przypadku większości podłóg drewnianych, powierzchni malarskich, itp. ale nie koniecznie płytek.
Zobaczmy na naszym przykładzie na jakie różnice powinniśmy być przygotowani. W tym celu posłużymy się płytami Stracciatella, wykorzystanymi na podłogę i ścianę główną.
Powierzchnia całkowita obu powierzchni wynosi 9,9m2 (6,4m2 + 3,5m2). Szacowany koszt płytek liczony metodą klasyczną, zakładając 15% zapas, daje nam ok 11,5 m2 materiału, co stanowi koszt 2150 zł.

W przypadku szczegółowego zaplanowania ilości materiału, jakie jest w stanie zrobić projektant dzięki kalkulacji opartej na projekcie, okazuje się, że do naszej łazienki będziemy potrzebowali 18,7 m2 płytek (z doliczonym zapasem). Daje to równowartość 3514 zł, a odnosząc to do planowania metodą klasyczną, musielibyśmy założyć 65% zapasu.

Skąd takie różnice? Kluczowe okazują się tutaj docinki i odpady płytek. Na ich ilość i wielkość ma przede wszystkim liczba i rozmiar mniejszych zabudów czy gabaryty wykorzystanych płytek (im większe wymiary płytek, tym zwykle więcej odpadów). Pamiętajmy, że również nieregularny kształt łazienki (obecność nieprostopadłych i nierównoległych ścian, łuki) generuje większą ilość docinek i odpadów.

Różnica w koszce materiału wynikająca z jego planowania w naszych przykładzie wyniosła 1364 zł.

Jakby było mało, pamiętajmy że większość niedoszacowanych materiałów niesie za sobą dodatkowe koszty dostawy, co w przypadku materiałów budowlanych jest kosztowne z uwagi że są to przesyłki paletowe a ich koszt nie rzadko może przekraczać 400zł.

Problem pojawia się również wtedy, kiedy określimy potrzebną ilość płytek (bazując na metrażu), a następnie okaże się, że na skutek np. większych strat podczas docinania brakuje nam 2-3 płytek. Nie ma większego problemu, jeśli są one powszechnie dostępne np. pojedziemy po nie do marketu budowalnego czy złożymy zamówienie w sklepie internetowym, który ma ich zapas. Tu dodatkowym kosztem, oprócz oczywiście kosztu samych płytek, jest nasz czas, koszt paliwa/ koszt dostawy. Jednak prawdziwe „schody” finansowe i czasowe pojawiają się, gdy nasze płytki są na zamówienie i przypłyną do nas statkiem z Hiszpanii czy Włoch za ok 2-3 miesiące, bo akurat zapas w Polsce się wyczerpał. Gdyby tego było mało, w ostatnich czasach trzeba się liczyć z ograniczoną dostępnością materiałów, więc może się okazać, że na to co tydzień temu było dostępne „od ręki”, teraz trzeba czekać grube tygodnie. Także okazuje się, że lepiej jest zamówić 2-3 płytki więcej. Choć i to nie jest takie oczywiste, bo zamówienie 2-3 płytek 120×240 cm to koszt ok 300 zł (i w górę) za m2. A nikt z nas nie ma ochoty płacić 3000-4000 zł „na wszelki wypadek” (dodajmy, wiele sklepów zastrzega sobie, że nie przyjmuje zwrotów).

Podsumowanie

Podsumujmy zatem całościowy koszt wykończenia łazienki w 2024 r. dla prezentowanej aranżacji.

Kategoria

Suma kosztów

Materiały wykończeniowe

25 750 zł

Koszty robocizny

9 600 zł

Koszty materiałów budowalnych

1 550 zł

Koszt projektu

1 800 zł

Całkowity koszt wykończenia łazienki

38 700 zł

Dodatkowo warto podkreślić, że realizacja tego samego projektu w stanie deweloperskim będzie o 15% niższa.

Ostateczne wnioski co do samego projektu (stylu), wybranych materiałów i ich cen pozostawiamy do indywidualnej oceny. Liczba alternatywnych rozwiązań, jakie można zastosować w projekcie, a które mogą znacząco obniżyć lub podwyższyć koszty wydaje się nieskończona.

W kolejnych odsłonach, zobaczymy jak te same koszty będą kształtowały się w przypadku innych projektowanych pomieszczeń.

Łazienka jest wymagającym pomieszczeniem pod względem właściwej aranżacji i pomijając sam koszt inwestycji przede wszystkim musimy liczyć się tym, że większość z nas nie ma na tyle dużego parcia, aby częściej niż na 6-10 lat fundować sobie wątpliwą przyjemność w postaci remontu. Warto zatem zadbać o to, aby planowana aranżacja trafiła w nasze oczekiwania i za szybko się nie znudziła.

Zatrudniając projektanta wnętrz, możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na to, że łazienka będzie cieszyła oko (nie tylko Twoje) prze długie lata, a dodatkowo co nieco zaoszczędzić i w miarę możliwości wyeliminować niespodziewane wydatki.

Więcej inspiracji łazienkowych znajdziesz w naszym portfolio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wykończenie łazienki 2022

szczegółowa lista zakupowa

alternatywne warianty wybranych produktów

źródła zakupów

Zamów szczegółowe zestawienie materiałów wykończeniowych łazienki "Straciatella"

Sprawdź czego możesz się spodziewać po naszych projektach i co możesz zyskać dzięki takiej inwestycji.

Zamów szczegółową wycenę

9 błędów przy projektowaniu łazienki

Zdobądź bezpłatny ebook i odkryj tajniki udanej łazienki!
9 błędów przy projektowaniu łazienki