Przejdź do treści

Koszt wykończenia mieszkania 2023

Przeszklona ściana w sypialni

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Planowanie kosztu wykończenia mieszkania zwykle rozpoczyna się od newralgicznej kwestii, jaką jest ustalenie budżetu jaki możemy na niego przeznaczyć. Szybko może się okazać, że inspiracje które wyszukaliśmy w Internecie i zapisaliśmy pod hasłem: „nasze wymarzone wnętrze” – cenowo są znacznie powyżej naszego budżetu.

 

O ile z naszych obserwacji wynika, że ceny materiałów się ustabilizowały, to nadal dynamika w niektórych obszarach bywa duża. Trudno jest tym samym skrupulatnie oszacować koszty wykończenia mieszkania. Żeby jednak udzielić odpowiedź na to pytanie, postanowiliśmy przeanalizować jeden z naszych ostatnio realizowanych projektów.

Mieszkanie, na które mieliśmy pomysł

Mieszkanie loftowe

Nasi Inwestorzy od początku byli pewni tego, czego chcą i wiedzieliśmy, że pewne elementy po prostu muszą znaleźć się w mieszkaniu. Dwa główne i zarazem najbardziej kosztowne rozwiązania „must have” to drewniana podłoga ułożona w jodełkę węgierską lub klasyczną (na wizualizacjach są przykłady obu z nich) oraz ścianka loftowa  (na wymiar) oddzielająca sypialnię od części dziennej.

Oto jego skrócona metryczka:

Metraż: 44 m2

Lokalizacja: Rzeszów

Inwestycja: mieszkanie w bloku, rynek wtórny

Pomieszczenia: przedpokój, salon z aneksem kuchennym, łazienka, sypialnia.

Planowany cenowy standard wykończenia: średni

Styl: loftowy, ocieplony drewnem

Inwestorzy: para młodych osób

 

 

Koszt materiałów wykończeniowych mieszkania

urządzaniu mieszkania wszystko ma swoją kolejność i zanim przyjdzie czas na wybór mebli czy dekoracji, trzeba zająć się też wykończeniem ścian i podłóg.

Tutaj można dowolnie żonglować cenami, wybierając droższe albo tańsze zamienniki, a możliwości i materiałów dostępnych na rynku jest naprawdę bardzo wiele. Ważny jest też efekt, który ma wyznaczać styl w mieszkaniu i czynić go wyjątkowym.

Wielu inwestorów często mierzy się z poważnym dylematem – czy stawiać na jakość i spektakularność, czy decydować się na niższą półkę cenową? Znając rynek i wykorzystując modne trendy, można jednak kroczyć drogą udanych kompromisów i szukać rozwiązań, które przełożą się na ciekawy projekt, ale i zrównoważony budżet. Wszystko zależy od gustu, preferencji, ale także możliwości finansowych właścicieli.

W przypadku tej aranżacji koszt materiałów wykończeniowych mieszkania wyniósł  66 034 zł i tworzy go kilka kategorii:

Kategoria

Suma

Wyposażenie (m.in. kabina prysznicowa, umywalki, zlewozmywak, baterie łazienkowe i kuchenne, stelaż podtynkowy WC)

11 753 zł

Drzwi łazienkowe, ścianka loftowa z drzwiami

(+ szyldy, klamki oraz montaż)

16 050 zł

Deska podłogowa, listwy przypodłogowe

(+ akcesoria niezbędne do ułożenia podłogi)

18 346 zł

płytki w łazience

5 059 zł

Oświetlenie

8 514 zł

Okładziny ścienne (lamele, cegła dekoracyjna + fuga)

3 882 zł

Farby

1 238 zł

Suma kosztów

64 844  zł

Tabela 1. Koszty materiałów wykończeniowych mieszkania w podziale na kategorie produktowe.

Koszt sprzęt RTV/AGD

Salon mieszkanie loft projektant wnętrz In Home Studio

Kwestia inwestycji w sprzęt RTV/AGD jest sprawą indywidualną i uzależnioną od budżetu, jak również oczekiwań Klienta. Zależało nam na tym, aby w całym mieszkaniu sprzęty wpasowały się w stylistykę wnętrza i korelowały ze sobą kolorystyką czy ogólnym wyglądem, pamiętając także o ich funkcjonalności. Zdecydowanym kontrapunkt w tej kategorii, jak również w całej aranżacji mieszkania, stanowi lodówka wolnostojąca o charakterystycznym designie, w kolorze soczystej czerwieni.

W kategorii RTV/AGD wybraliśmy urządzenia za kwotę niespełna 13 000 zł. Składają się na nie m.in.:

 • pralko – suszarka – 3 299 zł,
 • piekarnik do zabudowy – 2 799 zł,
 • kuchenka mikrofalowa do zabudowy – 2 699 zł,
 • lodówka wolnostojąca – 1 999 zł,
 • płyta indukcyjna – 1 469 zł,
 • okap podszafkowy – 699 zł.

 

Całkowity koszt sprzętu RTV/AGD: 12 964zł

Koszt mebli

Kuchnia z przedpokojem

W przypadku omawianej inwestycji meble stanowią koszt 37 489 zł, z czego prawie 70% stanowią meble na wymiar. Zwykle większą część kosztów mebli na wymiar stanowi zabudowa kuchenna. Jednak w tym przypadku, z racji ryflowanych frontów na meblach w salonie, lustrzanych frontów z czarnymi szprosami na szafie w przedpokoju, siedziska z panelami tapicerowanymi oraz „przepierzenia” lamelowego na obudowie pieca gazowego nad pralko-suszarką w łazience, koszty te rozkładają się dość równomiernie.

 • Koszt zabudowy kuchennej na wymiar – 17 000 zł
 • Koszt pozostałych mebli na wymiar – 9 600 zł
 • Koszt mebli gotowych – 11 846 zł

Dodatki i dekoracja – czyli kropka nad i - także w budżecie urządzania mieszkania

Przedpokój mieszkania loftowego

Dodatki i dekoracje takie jak lustra, obrazy, dywany a nawet poduszki dekoracyjne obowiązkowo powinny być uwzględnione w planowanym budżecie. Dlaczego? Z naszego doświadczenia wynika, że wielu Inwestorów całkowicie bagatelizuje tego typu koszty, uważając, że najważniejsze jest ułożenie podłogi, zakup mebli do kuchni czy kabiny prysznicowej do łazienki. I słusznie, ale pamiętajmy, że to dodatki nadają charakteru i właściwej aury pomieszczeniom, dlatego powinny być traktowane, jako niepomijalny elementem wyposażenia i jak widać po zaprezentowanych kosztach, wcale nie najniższym w całej inwestycji. Oczywiście i tutaj można szukać tańszych alternatyw, bo wiadomo, że dywan czy lustro można kupić zarówno za paręset, jak i parę tysięcy złotych. Dlatego warto już na wstępie wiedzieć, czym chcemy ozdobić mieszkanie i jakie środki powinniśmy na to przeznaczyć.

W kategorii dodatków i dekoracji wybraliśmy:

 • dywan,
 • lustra,
 • żaluzje,
 • poduszki dekoracyjne,
 • akcesoria łazienkowe,
 • grafiki,

na łączną kwotę 9 469 zł.

Jako dekorację okien wybraliśmy żaluzje drewniane wykonane na wymiar, wycenione na kwotę 4 800 zł. Zaprojektowane do samej podłogi żaluzje pięknie korelują z lamelami ściennymi i współgrają z loftową scenerią, a do tego dodatkowo chronią przed nadmiarem ciepła latem i spojrzeniami ciekawskich wieczorową porą😉. Nie mogło ich zatem zabraknąć.

Koszt projektu mieszkania

Cenę projektu mieszkania determinuje kilka czynników, m.in. jego stan, metraż czy zakres współpracy. W przypadku wykonania omawianego mieszkania koszt projektu wyniósł 5 700 zł, co stanowi ok 3,5% kosztu całej inwestycji.  W jego skład wchodziły następujące elementy:

 

 • 4 propozycje układów funkcjonalnych, które uwzględniają wytyczne i oczekiwania Inwestorów, ale też nasze propozycje, łączące efekt designu z funkcjonalnością pomieszczeń
 • 20 wizualizacji ukazujących szczegóły aranżacji poszczególnych pomieszczeń
 • dokumentację wykonawczą poszczególnych pomieszczeń
 • indywidualne projekty mebli na wymiar
 • szczegółowe zestawienie wykorzystanych materiałów w formie listy zakupowej
 • zestaw wizyt nadzorczych podczas urządzania i wykończenia mieszkania.

Koszt robocizny wykończenia mieszkania

Pamiętajmy, że istotnym elementem w planowaniu budżetu na wykończenie domu czy mieszkania jest tzw. robocizna. Wycena jej kosztów to również wypadkowa wielu składowych, m.in. metrażu, ilości i stopnia skomplikowania zabudów z płyt g-k, konieczności lub jej brak burzenia/ dostawiania ścian działowych, zmiany otworów drzwiowych, wybranego formatu płytek czy wybranego materiału na podłogi, montażu dekoracji i okładzin ściennych. W przypadku omawianego mieszkania koszt robocizny wyniósł 23 000 zł.

Które elementy wyposażenia przesądziły o końcowej cenie mieszkania?

 • drewniana podłoga z litego dębu (wraz z ułożeniem ) – 17 000 zł
 • ścianka loftowa (wraz z montażem) – 14 400 zł
 • meble na wymiar – 26 100 zł

I o ile dwa pierwsze elementy stanowiły warunek konieczny i najważniejszy dla Inwestorów, to decyzja o meblach na wymiar została podjęta po wielu burzliwych dyskusjach „za” i „przeciw”. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy ostatecznie spokojni o optymalne wykorzystanie przestrzeni i spójność wnętrza.

 

Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązania?

– dokładnie tę samą drewnianą podłogę Inwestorzy posiadali w poprzednim mieszkaniu i są z niej niezwykle zadowoleni pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym.

szklana ściana z czarnymi elementami to jeden z głównych wyznaczników stylu loftowego, o którym marzyli Inwestorzy. Na szczęście jej niemała cena (ze względu na autorski projekt pracowni, jak i na wysokie ceny stali) „nie wystraszyły” Klientów.

– zastosowanie mebli na wymiar (szafa z siedziskiem tapicerowanym i panelami ściennymi tapicerowanymi w przedpokoju, szafka RTV, szafki stojące w salonie, zabudowa meblowa w łazience) pozwoliło nie tylko na optymalne wykorzystanie przestrzeni, ale również spersonalizowanie wnętrza i zachowanie w nim spójności.

 

Gdybyśmy jednak chcieli lub byli zmuszeni do wyboru tańszych materiałów, to:

– zastosowanie płytek gresowych lub paneli podłogowych zamiast podłogi drewnianej kosztowałoby ok 4000-5000 zł.

– zastosowanie ściany z płyt g-k czy bloczków + gotowych drzwi loftowych zamiast ścianki loftowej z drzwiami, kosztowałoby ok 4000 zł.

– zastosowanie gotowych mebli we wnętrzu, kosztowałoby ok. 16 000 zł.

Już przy zastosowaniu tych trzech rozwiązań koszt wykończenia naszego 44 m2 mieszkania można ograniczyć o ok 34 000zł. Istotna jest tu przede wszystkim świadomość pozytywów i wad danej opcji.

Koszt wykończenia mieszkania w podziale na pomieszczenia

Łazienka stracietella w loftowym mieszkaniu

Pomieszczenie

Suma

Przedpokój

9 941 zł

Kuchnia

34 648 zł

Salon

29 946 zł

Sypialnia

24 136 zł

Łazienka

26 234 zł

Suma kosztów

124 904 zł

Tabela 2. Koszty materiałów wykończeniowych mieszkania w podziale na pomieszczenia.

W naszym przypadku największym wydatkiem jest kuchnia, która zabiera prawie 34 000 zł, z czego:

 • 27% kosztów kuchni stanowią koszty sprzętu AGD.
 • 50% kosztów kuchni stanowią meble

W drugiej kolejności jest salon z kosztem ok. 31 000 zł. Sypialnia i łazienka  kosztowo plasują się podobnie: w granicy 25 000 – 26 000 zł, zaś najmniejszą część budżetu pochłonął przedpokój.

O kosztach łazienki możecie więcej przeczytać w artykule: koszt wykończenia łazienki. Znajdzie tam łazienkę, która została zaaranżowana z użyciem tych samych płytek (tak, tak – Inwestor jest ten sam i tak  bardzo spodobała mu się kolorowa straciatella w towarzystwie białych płytek, drewnianych mebli i czarnych dodatków, że na jego życzenie, powtórzyliśmy tę aranżację w kolejnym projekcie).

Koszt wykończenia mieszkania za m2

Dla przedstawionego mieszkania koszt wykończenia to 3 491 zł za metr kwadratowy. Jednakże pokusiliśmy się o pewną analizę. Gdybyśmy całościowo chcieli zastosować alternatywne rozwiązania, kierując się pewnym kompromisem pomiędzy ceną a jakością, ale zachowują jednocześnie loftowy styl, całkowity koszt wykończenia mieszkania udało by nam się zmniejszyć o ok 43 000 zł, co daje 2 513 zł/m2.

Czytaj również: Koszt wykończenia łazienki.

Koszt wykończenia mieszkania pod klucz

Reasumując – koszt wykończenia pod klucz 44-metrowego mieszkania z rynku wtórnego w 2023 r. w średnim standardzie wyniósł 153 604,24 zł, co daje ok. 3491 zł/m2, przy czym udało nam się zmieścić w budżecie nie rezygnując z najważniejszych założeń i zachowując planowanych styl i funkcjonalność wnętrza.

Koszt

Suma

Materiały wykończeniowe

64 844 zł

Meble

37 447 zł

Sprzęt RTV/AGD

12 964 zł

Dodatki i dekoracje

9 649 zł

Projekt aranżacji

5 700 zł

Robocizna

23 000 zł

Suma

153 604 zł

Tabela 3. Podsumowanie kosztów wykończenia mieszkania 44 m2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wykończenie łazienki 2022

szczegółowa lista zakupowa

alternatywne warianty wybranych produktów

źródła zakupów

Zamów szczegółowe zestawienie materiałów wykończeniowych łazienki "Straciatella"