Przejdź do treści

Koszt wykończenia mieszkania 2024

Przeszklona ściana w sypialni

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Planowanie kosztu wykończenia mieszkania zwykle rozpoczyna się od newralgicznej kwestii, jaką jest ustalenie budżetu jaki możemy na niego przeznaczyć. Szybko może się okazać, że inspiracje które wyszukaliśmy w Internecie i zapisaliśmy pod hasłem: „nasze wymarzone wnętrze” – cenowo są znacznie powyżej naszego budżetu.

O ile z naszych obserwacji wynika, że ceny materiałów się ustabilizowały, to nadal dynamika w niektórych obszarach bywa duża. Trudno jest tym samym skrupulatnie oszacować koszty wykończenia mieszkania. Żeby jednak udzielić odpowiedź na to pytanie, postanowiliśmy szczegółowo przeanalizować to zagadnienie na bazie jednego z naszych projektów. Tym razem przyjrzymy się wykończeniu mieszkania w stanie deweloperskim, o powierzchni 50 m2.

Mieszkanie loftowe

Co składa się na koszt wykończenia mieszkania?

urządzaniu mieszkania wszystko ma swoją kolejność i zanim przyjdzie czas na wybór mebli czy dekoracji, trzeba zająć się też wykończeniem ścian i podłóg.

Tutaj można dowolnie żonglować cenami, wybierając droższe albo tańsze zamienniki, a możliwości i materiałów dostępnych na rynku jest naprawdę bardzo wiele. Ważny jest też efekt, który ma wyznaczać styl w mieszkaniu i czynić go wyjątkowym.

Wielu inwestorów często mierzy się z poważnym dylematem – czy stawiać na jakość i spektakularność, czy decydować się na niższą półkę cenową? Znając rynek i wykorzystując modne trendy, można jednak kroczyć drogą udanych kompromisów i szukać rozwiązań, które przełożą się na ciekawy projekt, ale i zrównoważony budżet. Wszystko zależy od gustu, preferencji, ale także możliwości finansowych właścicieli.

W przypadku tej aranżacji koszt materiałów wykończeniowych mieszkania wyniósł  66 034 zł i składają się na niego poniższe kategorie.

Jak efektownie i bez błędów urządzić swoje mieszkanie?

Pobierz darmowe ebooki i poznaj tajniki dobrego wnętrza:

Trendy łazienkowe ebook Jowita Synal

Trendy łazienkowe

9 błędów przy projektowaniu łazienki

9 błędów przy projektowaniu łazienki

Odbierz materiały

Koszt wyposażenia łazienki i kuchni

W tym rozdziale przyjrzymy się szczegółowo składowym kosztu wyposażenia łazienki i kuchni, w które wchodzi biały montaż oraz płytki łazienkowe.

 

W skład białego montaży wchodzi kabina prysznicowa, umywalka, zlewozmywak, baterie łazienkowe oraz kuchenna, a także stelaż podtynkowy WC. Dbałość o jakość tych elementów jest kluczowa, ponieważ wpłynie to na trwałość i komfort użytkowania.

Koszt całkowity wybranych przez nas elementów wyniósł 11 753 zł.

 

Płytki łazienkowe stanowią nie tylko praktyczną osłonę przed wilgocią, ale także kluczowy element dekoracyjny w łazience. Wybór odpowiednich płytek może nadać przestrzeni charakteru i unikalności. W naszym przypadku, wybrane płytki to koszt 5059 zł.

 

Podsumowując, suma kosztów wyposażenia łazienki oraz zlewozmywak z baterią do kuchni wyniosła 16812 zł. To jedna z kluczowych inwestycji w wykończenie mieszkania, wybierając dobrej jakości materiały, inwestujemy w przyszłość, oszczędzając na późniejszych ewentualnych naprawach i modernizacjach.

Koszt drzwi wewnętrznych

W omawianym mieszkaniu, mamy tylko jedną parę klasycznych drzwi, są to drzwi łazienkowe. Natomiast wejście do sypialni zostało zaaranżowane w postaci ścianki loftowej z drzwiami, co w naszym przypadku znacząco podniosło koszty.

Całkowi koszt drzwi wewnętrznych wraz ze ścianką oraz wszystkimi akcesoria (szyldy, klamki oraz montaż), to koszt w wysokości 16 050 zł.

Koszt wykończenia podłóg

W przypadku podłogi nasi inwestorzy zdecydowali się na deska podłogową we wszystkich pomieszkaniach poza łazienką, gdzie wybór padł na praktyczne płytki.

Warto jednak podkreślić, że wybrana podłoga to deska z litego dębu z górnej półki. Dokładnie tę samą drewnianą podłogę nasi Inwestorzy posiadali w poprzednim mieszkaniu i są z niej tak bardzo zadowoleni pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym, że wybór nie mógł być inny.

 

Cena wykończenia podłóg wraz z  listwami przypodłogowymi oraz akcesoriami niezbędnymi do jej ułożenia, to w tym przypadku 18 346 zł.

Koszt wykończenia ścian i sufitów

Suma kosztów wykończenia ścian i sufitów wyniosła w omawianym przykładzie 13 634 zł. Pamiętajmy, że starannie dobrany oświetlenie, okładziny ścienne i farby są kluczem do stworzenia pięknej przestrzeni.

Kategoria

Suma kosztów

Oświetlenie

8 514 zł

Okładziny ścienne (lamele, cegła dekoracyjna + fuga)

3882 zł

Farby

1 238 zł

Suma kosztów

13 634  zł

Tabela 1. Koszty wykończenia ścian i sufitów.

Koszt sprzęt RTV/AGD

Salon mieszkanie loft projektant wnętrz In Home Studio

Kwestia inwestycji w sprzęt RTV/AGD jest sprawą indywidualną i uzależnioną od budżetu, jak również oczekiwań Klienta. Zależało nam na tym, aby w całym mieszkaniu sprzęty wpasowały się w stylistykę wnętrza i korelowały ze sobą kolorystyką czy ogólnym wyglądem, pamiętając także o ich funkcjonalności. Zdecydowanym kontrapunkt w tej kategorii, jak również w całej aranżacji mieszkania, stanowi lodówka wolnostojąca o charakterystycznym designie, w kolorze soczystej czerwieni.

W kategorii RTV/AGD wybraliśmy urządzenia za kwotę niespełna 13 000 zł. Składają się na nie m.in.:

 • pralko – suszarka – 3 299 zł,
 • piekarnik do zabudowy – 2 799 zł,
 • kuchenka mikrofalowa do zabudowy – 2 699 zł,
 • lodówka wolnostojąca – 1 999 zł,
 • płyta indukcyjna – 1 469 zł,
 • okap podszafkowy – 699 zł.

 

Całkowity koszt sprzętu RTV/AGD: 12 964zł

Koszt mebli

Kuchnia z przedpokojem

W przypadku omawianej inwestycji meble stanowią koszt 37 489 zł, z czego prawie 70% stanowią meble na wymiar. Zwykle większą część kosztów mebli na wymiar stanowi zabudowa kuchenna. Jednak w tym przypadku, z racji ryflowanych frontów na meblach w salonie, lustrzanych frontów z czarnymi szprosami na szafie w przedpokoju, siedziska z panelami tapicerowanymi oraz „przepierzenia” lamelowego na obudowie pieca gazowego nad pralko-suszarką w łazience, koszty te rozkładają się dość równomiernie.

 • Koszt zabudowy kuchennej na wymiar – 17 000 zł
 • Koszt pozostałych mebli na wymiar – 9 600 zł
 • Koszt mebli gotowych – 11 846 zł

Dodatki i dekoracje – czyli kropka nad i - także w budżecie urządzania mieszkania

Przedpokój mieszkania loftowego

Dodatki i dekoracje takie jak lustra, obrazy, dywany a nawet poduszki dekoracyjne obowiązkowo powinny być uwzględnione w planowanym budżecie. Dlaczego? Z naszego doświadczenia wynika, że wielu Inwestorów całkowicie bagatelizuje tego typu koszty, uważając, że najważniejsze jest ułożenie podłogi, zakup mebli do kuchni czy kabiny prysznicowej do łazienki. I słusznie, ale pamiętajmy, że to dodatki nadają charakteru i właściwej aury pomieszczeniom, dlatego powinny być traktowane, jako niepomijalny elementem wyposażenia i jak widać po zaprezentowanych kosztach, wcale nie najniższym w całej inwestycji. Oczywiście i tutaj można szukać tańszych alternatyw, bo wiadomo, że dywan czy lustro można kupić zarówno za paręset, jak i parę tysięcy złotych. Dlatego warto już na wstępie wiedzieć, czym chcemy ozdobić mieszkanie i jakie środki powinniśmy na to przeznaczyć.

W kategorii dodatków i dekoracji wybraliśmy:

 • dywan,
 • lustra,
 • żaluzje,
 • poduszki dekoracyjne,
 • akcesoria łazienkowe,
 • grafiki,

na łączną kwotę 9 469 zł.

Jako dekorację okien wybraliśmy żaluzje drewniane wykonane na wymiar, wycenione na kwotę 4 800 zł. Zaprojektowane do samej podłogi żaluzje pięknie korelują z lamelami ściennymi i współgrają z loftową scenerią, a do tego dodatkowo chronią przed nadmiarem ciepła latem i spojrzeniami ciekawskich wieczorową porą😉. Nie mogło ich zatem zabraknąć.

Koszt projektu mieszkania

Cenę projektu mieszkania determinuje kilka czynników, m.in. jego stan, metraż czy zakres współpracy. W przypadku wykonania omawianego mieszkania koszt projektu wyniósł 5 700 zł, co stanowi ok 3,5% kosztu całej inwestycji.  W jego skład wchodziły następujące elementy:

 

 • 4 propozycje układów funkcjonalnych, które uwzględniają wytyczne i oczekiwania Inwestorów, ale też nasze propozycje, łączące efekt designu z funkcjonalnością pomieszczeń
 • 20 wizualizacji ukazujących szczegóły aranżacji poszczególnych pomieszczeń
 • dokumentację wykonawczą poszczególnych pomieszczeń
 • indywidualne projekty mebli na wymiar
 • szczegółowe zestawienie wykorzystanych materiałów w formie listy zakupowej
 • zestaw wizyt nadzorczych podczas urządzania i wykończenia mieszkania.

Koszt robocizny wykończenia mieszkania

Pamiętajmy, że istotnym elementem w planowaniu budżetu na wykończenie domu czy mieszkania jest tzw. robocizna. Wycena jej kosztów to również wypadkowa wielu składowych, m.in. metrażu, ilości i stopnia skomplikowania zabudów z płyt g-k, konieczności lub jej brak burzenia/ dostawiania ścian działowych, zmiany otworów drzwiowych, wybranego formatu płytek czy wybranego materiału na podłogi, montażu dekoracji i okładzin ściennych. W przypadku omawianego mieszkania koszt robocizny wyniósł 23 000 zł.

Co w największym stopniu wpływa na koszt wykończenia mieszkania?

Elementy wyposażenia, które pochłonęły najwyższą część budżetu:

 • drewniana podłoga z litego dębu (wraz z ułożeniem ) – 17 000 zł
 • ścianka loftowa (wraz z montażem) – 14 400 zł
 • meble na wymiar – 26 100 zł

I o ile dwa pierwsze elementy stanowiły warunek konieczny i najważniejszy dla Inwestorów, to decyzja o meblach na wymiar została podjęta po wielu burzliwych dyskusjach „za” i „przeciw”. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy ostatecznie spokojni o optymalne wykorzystanie przestrzeni i spójność wnętrza.

Gdybyśmy jednak chcieli lub byli zmuszeni do wyboru tańszych materiałów, to:

– zastosowanie płytek gresowych lub paneli podłogowych zamiast podłogi drewnianej kosztowałoby ok 4000-5000 zł.

– zastosowanie ściany z płyt g-k czy bloczków + gotowych drzwi loftowych zamiast ścianki loftowej z drzwiami, kosztowałoby ok 4000 zł.

– zastosowanie gotowych mebli we wnętrzu, kosztowałoby ok. 16 000 zł.

Już przy zastosowaniu tych trzech rozwiązań koszt wykończenia naszego 50 m2 mieszkania można ograniczyć o ok 34 000zł. Istotna jest tu przede wszystkim świadomość pozytywów i wad danej opcji.

Koszt wykończenia mieszkania w podziale na pomieszczenia

Wracamy jednak do budżetu właściwego. Lista zakupów, którą przekazujemy Klientom zawiera także podział kosztów ze względu na poszczególne pomieszczenia. Jesteście ciekawi tego zestawienia?

Łazienka stracietella w loftowym mieszkaniu

Pomieszczenie

Suma

Przedpokój

9 941 zł

Kuchnia

34 648 zł

Salon

29 946 zł

Sypialnia

24 136 zł

Łazienka

26 234 zł

Suma kosztów

124 904 zł

Tabela 2. Koszty materiałów wykończeniowych mieszkania w podziale na pomieszczenia.

W naszym przypadku największym wydatkiem jest kuchnia, która zabiera prawie 34 000 zł, z czego:

 • 27% kosztów kuchni stanowią koszty sprzętu AGD.
 • 50% kosztów kuchni stanowią meble

W drugiej kolejności jest salon z kosztem ok. 31 000 zł. Sypialnia i łazienka  kosztowo plasują się podobnie: w granicy 25 000 – 26 000 zł, zaś najmniejszą część budżetu pochłonął przedpokój.

O kosztach łazienki możecie więcej przeczytać w artykule: koszt wykończenia łazienki. Znajdzie tam łazienkę, która została zaaranżowana z użyciem tych samych płytek (tak, tak – Inwestor jest ten sam i tak  bardzo spodobała mu się kolorowa straciatella w towarzystwie białych płytek, drewnianych mebli i czarnych dodatków, że na jego życzenie, powtórzyliśmy tę aranżację w kolejnym projekcie).

Ile kosztuje wykończenia mieszkania za m2

Dla przedstawionego mieszkania koszt wykończenia to 3 070 zł za metr kwadratowy. Jednakże pokusiliśmy się o pewną analizę. Gdybyśmy całościowo chcieli zastosować alternatywne rozwiązania, kierując się pewnym kompromisem pomiędzy ceną a jakością, ale zachowują jednocześnie loftowy styl, całkowity koszt wykończenia mieszkania udało by nam się zmniejszyć o ok 43 000 zł, co daje 2 212 zł/m2.

Czytaj również: Koszt wykończenia łazienki.

Koszt wykończenia mieszkania pod klucz

Koszt wykończenia 50 metrowego mieszkania pod klucz z rynku wtórnego w średnim standardzie wyniósł 153 604,24 zł, co daje ok. 3070 zł/m2, przy czym udało nam się zmieścić w budżecie nie rezygnując z najważniejszych założeń i zachowując planowanych styl i funkcjonalność wnętrza.

Koszt

Suma

Materiały wykończeniowe

64 844 zł

Meble

37 447 zł

Sprzęt RTV/AGD

12 964 zł

Dodatki i dekoracje

9 649 zł

Projekt aranżacji

5 700 zł

Robocizna

23 000 zł

Suma

153 604 zł

Tabela 3. Podsumowanie kosztów wykończenia mieszkania 50 m2.

A jakie są prognozy na przyszłość? Rynek materiałów budowalnych powoli się stabilizuje ale jeśli planujemy remont lub wykończenie, nadal warto monitorować i konsultować bieżącą sytuację aby dobrze zaplanować budżet.

1 komentarz do “Koszt wykończenia mieszkania 2024”

 1. Pingback: Ścianka loftowa – udany pomysł na wyjątkowe wnętrza - IN HOME STUDIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wykończenie łazienki 2022

szczegółowa lista zakupowa

alternatywne warianty wybranych produktów

źródła zakupów

Zamów szczegółowe zestawienie materiałów wykończeniowych łazienki "Straciatella"