Przejdź do treści

Salon w stylu prowansalskim

Salon w stylu prowansalskim

Salon w stylu prowansalskim z pewnością – nie jest dla każdego, ale może warto go rozważyć, jeśli zdecydowanie nie odnajdujemy się w nowoczesnych wnętrzach. Z naszego doświadczenia wynika, że Klienci nieczęsto decydują się na urządzenie swoich wnętrz w stylu prowansalskim.

Żeby Was przekonać o tym, że warto – zapraszamy Was do domu, którego aranżacja sprawia, że czas płynie w nim jakby wolniej. Jest sielsko i anielsko. Można na chwilę zatrzymać się z kubkiem gorącej kawy, odpocząć, pomarzyć. Otacza nas jasne wnętrze, postarzane meble „z drugiej ręki”, wyszukane na pchlim targu dekoracje, stylizowane oświetlenie, zieleń za oknami. Do tego na stole dzbanek wody ze świeżą miętą zerwaną z przydomowego ogródka, ciasto drożdżowe, którym pachnie cały dom,  lawenda w donicach. Możemy poczuć się, jakbyśmy magicznie przenieśli się do malowniczej, spokojnej wsi sprzed lat. Przyznaję, że uwielbiam to wnętrze i z przyjemnością przyjmuję zaproszenie w odwiedziny.

Zobacz również: Pudrowy róż w salonie.

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Sielskie klimaty, przeniesione z pokrytej lawendowymi dywanami Prowansji, mają swój niepowtarzalny czar i urok. Wzorowane na prostocie drewnianych scenerii, otulone przyjemnymi i jasnymi kolorami, zapraszają do relaksu i nadają wnętrzom iście mieszkalnych akcentów. Taki styl, inspirowany francuską idyllą, z powodzeniem możesz przenieść do własnego salonu. Podpowiadamy więc, jak łączyć go z eleganckimi dodatkami albo utrzymać w typowo sielskiej scenerii.

Styl prowansalski zdecydowanie urządzony jest pod dyktando natury i to pod każdym względem. Wnętrza inspirowane takim stylem, przepełnione są drewnem i jasnymi, prostymi kolorami. Motywem przewodnim mogą być tutaj np. pięknie rzeźbione drewniane komody, proste krzesła, ale i stoły, które swoim poczciwym i szlachetnym wyglądem zdradzają, że goszczą w domu od wielu dekad. Prowansalski klimat to jednak nie tylko sielska idylla, to również hołdowanie relaksowi i wypoczynkowi. Dlatego wraz z tapicerowaną sofą, miękkimi fotelami i mnóstwem dekoracyjnych poduszek, świetnie wpisuje się oczekiwania domowników także wielkomiejskich rezydencji. Dodając do wszystkiego wielki francuski żyrandol, sztukaterię na suficie i komody z boniowanymi frontami, zapewnisz wnętrzu niepowtarzalnej elegancji i wyjątkowego szyku. Tak urządzony salon odwdzięczy się bardzo przyjemnym designem, w którym czas będzie płynął powoli i w bardzo rodzinnej, ciepłej atmosferze.

Jak efektownie i bez błędów urządzić swoje mieszkanie?

Pobierz darmowe ebooki i poznaj tajniki dobrego wnętrza:

Trendy łazienkowe ebook Jowita Synal

Trendy łazienkowe

9 błędów przy projektowaniu łazienki

9 błędów przy projektowaniu łazienki

Odbierz materiały

Jakie kolory przeważają w stylu prowansalskim?

Prowansalskie aranżacje spowite są w bardzo stonowanych i prostych kolorach. Tu rządzi, szarość, biel i delikatne pastele. Francuska idylla zapewnia spokój, również w łączeniach kolorystycznych, dlatego salon w stylu prowansalskim utrzymany jest w bardziej monochromatycznych klimatach. Można jednak sprytnie przeciwdziałać monotonii i dodać kilka wyraźniejszych akcentów, na przykład w lawendowym kolorze. Fioletowe zasłony, poduszki czy nawet wazony będą pięknie korelować z jasną stylizacją i wyjątkowo trafnie podkreślać jej łagodny wymiar. Co pasuje jeszcze do prowansalskiego stylu, to kolor ciemnego brązu, srebro chromu i oliwkowa zieleń. Jeśli lubisz bardziej wyraziste akcenty, to możesz wybrać dębową podłogę o wzorze charakterystycznej francuskiej jodełki. Również wiśniowa komoda, zdobiona czarnymi dodatkami wyjątkowo ładnie wybrzmi w towarzystwie białego stołu czy odrestaurowanych i pomalowanych na biało krzeseł. W sielskiej idylli nie brakuje też zielonych akcentów w doniczkach czy w wazonach. Rzeźbiony kwietnik, ustawiony w rogu pomieszczenia czy wielki wazon z lawendą na stole dopełni czaru i pozwoli celebrować rodzinne chwile w pięknym otoczeniu.

Jakie meble pasują do stylu prowansalskiego?

Salon w stylu prowansalskim może powstać z nowych, pięknych mebli, stylizowanych na francuski klimat czy nawet vintage, albo z „perełek”, znalezionych na pchlim targu. Przy odrobinie inwencji twórczej i odpowiednich materiałów, można nadać im drugie życie. W prowansalskiej scenerii ładnie prezentują się drewniane sekretarzyki, zdobione komody czy lampy z abażurami. Ten styl zaskakująco dobrze koresponduje też z bardziej nowoczesnymi trendami, dlatego srebrne świeczniki, czy stół w bardziej modnym wydaniu również idealnie dopasuje się do takiego klimatu. Meble można zostawić w naturalnym odcieniu albo pomalować je na szaro, beżowo, czy écru. Charakterystyczne dla prowansalskich wnętrz są przeszklenia w witrynach i wielkie, zawieszone na ścianach lustra. Szukasz więcej  optymizmu i fantazji? Dodaj do całości folklorystycznych wzorów, które mogą zdobić zarówno kuchnię jadalnię, jak i salon w stylu prowansalskim.

Jakie dodatki dobrać do stylu prowansalskiego?

Lustro prowansalskie

Właściwie drewniane postarzane meble już same w sobie są piękną ozdobą wnętrz. Możesz jednak pokusić się o kilka innych dodatków, charakterystycznych dla francuskich kamiennych domów z Prowansji. Znów odwołaj się do natury sielskiego wystroju i zatroszcz się o lniane obrusy, miękkie dywany czy stosy poduszek, które przyjemnie będą zalegać na fotelach, sofie czy nawet na krzesłach. Wyjątkowej aury dodadzą też świeczniki, wazony z suszoną trawą albo świeżą lawendą. Jeśli cenisz sobie minimalizm, to ogranicz się do dwóch, trzech bibelotów, ustawionych w rogu salonu czy na komodzie. Na ścianie możesz zawiesić obraz z kwiatami czy leśnym pejzażem i lustra. Jeśli lubisz wzorzyste motywy, to dobrym pomysłem jest wyszukanie stylowej ceramiki, która może zdobić zarówno jadalnię, kuchnię, jak i salon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wykończenie łazienki 2022

szczegółowa lista zakupowa

alternatywne warianty wybranych produktów

źródła zakupów

Zamów szczegółowe zestawienie materiałów wykończeniowych łazienki "Straciatella"