Przejdź do treści

Jak wybrać projektanta wnętrz?

Jak wybrać projektanta wnętrz

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Usługi projektowania wnętrz cieszą z każdym rokiem coraz większym zainteresowaniem. Klienci biur projektowych coraz częściej doceniają rolę projektanta i mają większą świadomość wartości jakie stoją za taką współpracą.

Większy popyt w tej branży, powoduje również, że rośnie również ilość projektantów. Niestety, zdarza się coraz częściej, że przychodzą do nas klienci, którzy nie byli zadowoleni ze współpracy z projektantem i musieli zdecydować się na jego zmianę, co niestety najczęściej wiążę się dużymi przesunięciami w terminach realizacji inwestycji, czy dodatkowymi kosztami. <br/>

Co zatem należy zrobić aby świadomie i dobrze wybrać projektanta?

Zapoznaj się portfolio

Zapoznanie się portfolio projektanta jest pierwszym krokiem jaki należy zrobić.

  • Sprawdź czy portfolio jest ogólnie dostępne
  • Czy projekty Ci się podobają

 

Zwróć uwagę, czy dany projektant specjalizuje się jakiś konkretnych obszarach. Mogą to być konkretne style aranżacji wnętrz czy ten same pomieszczenia – niektórzy zajmują jedynie łazienkami, pomieszczeniami komercyjnymi, itp.

Oceń jakość wizualizacji

Wizualizacje to jeden z najważniejszych elementów projektu.

Zwróć uwagę jaka jest ich jakość, ile ich otrzymasz w ramach projektu i czy są dodatkowe koszty w przypadku konieczności przygotowania kolejnych.

Sprawdź doświadczenie

Z uwagi na zainteresowanie zawodem, na rynku coraz częściej spotykamy młode osoby, często jeszcze studentów, czy osoby zupełnie nie związane z branżą, które jedynie interesują się tym zawodem i poszukują klientów w ramach eksperymentu.

Jak zatem upewnić się, że projektant ma odpowiednie doświadczenie:

  • Zapytaj z jaki i iloma wykonawcami współpracuje
  • Czy na swoim zapleczu ma próbki materiałów, które można zaprezentować bez konieczności odwiedzania konkretnych sklepów
  • Zapytaj o ceny wybranych produktów, doświadczony projektant doskonale wie ile co kosztuje
  • Zapytaj o pomysły na rozwiązanie konkretnego problemu

Cena

Cena za kompleksowy projekt wnętrza zaczynają  wahają się średnio pomiędzy 120 – 200zł za m2. Dobry projekt wymaga czasu, odpowiedniego oprogramowani i sprzętu. Jeśli oferta jest dziwnie niska, to z dużą pewnością już wiesz że masz do czynienia z kimś niedoświadczonym.

Poproś o referencje

Dobrą praktyka jest zweryfikować referencje projektanta.

Jeśli któryś z projektów dostępnych w portfolio projektanta spodobał Ci się lub w innych sposób zwrócił Twoją uwagę, zapytaj czy jest szansa na wizytę referencyjną. Spotkanie na miejscu trwającej lub zakończonej inwestycji, poza samą możliwością oceny pracy projektanta, pozwala na bezpośrednie dopytanie klientów o przebieg współpracy, a przy okazji zebrani garści inspiracji, bo przecież nic tak nie edukuje jak doświadczenie innych.

Sprawdź zakres usługi

Upewnij się, że zakres usług jest wyczerpująco opisany i  mam pewność, że nie ma w nich ukrytych kosztów.

Zapytaj o przykładowy projekt

Szczegóły projektu, jak i jego szablon, często bywa chroniony przez projektantów i nie koniecznie można go znaleźć na stronie projektanta czy w jego portfolio. Stojąc przed ostatecznym wyborem, poproś o przesłanie przykładowego projektu i zwróć uwagę na następujące elementy:

 

  • Czy jest on dla Ciebie jasny i zrozumiały

Możesz mieć wątpliwości jak czytać pewne oznaczenia techniczne, szczególnie jeśli dotychczas nie miałeś doświadczenia z tego typu projektami ale projekt powinien być dla Ciebie zrozumiały i przejrzysty.

Jeśli będzie ona zrozumiała dla Ciebie, możesz być pewny, że poradzi sobie z nią każdy wykonawca.

  • Czy jest estetycznie wykonany

Umów się na konsultacje

Zanim zaczniesz współpracę z projektantem, warto również skorzystać z wcześniejszej konsultacji. Takie spotkanie, pozwoli ci się upewnić, czy krótko mówiąc jest pomiędzy Wami chemia, a dodatkowo powinno być skarbnicą świetnych pomysłów do dalszej współpracy.

Musisz być przygotowany, że na tym etapie pojawia się już pierwsze pytania o Twoje oczekiwania co do aranżacji ale równocześnie, możesz oczekiwać, że wyniesiesz z niego garść inspirujących pomysłów, których do tej pory nie rozważałeś.

Pamiętaj, że takie spotkanie, nie koniecznie musi odbywać się na miejscu inwestycji. Możesz spokojnie odbyć je zdalnie, na pewno zaoszczędzi to sporo czasu i nie powinno znacząco wpływać na jego jakość.

Poproś o szablon umowy

Poproś o szablon umowy i zapoznaj się ze szczegółami.

Czytając ofertę powinieneś czuć się bezpieczny i mieć poczucie że zabezpiecza ona Twoje potrzeby i odpowiednio rozszerza ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wykończenie łazienki 2022

szczegółowa lista zakupowa

alternatywne warianty wybranych produktów

źródła zakupów

Zamów szczegółowe zestawienie materiałów wykończeniowych łazienki "Straciatella"