Przejdź do treści

Mieszkanie w stylu loft

mieszkanie z sypialnią loft - korytarz

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Styl loftowy kusi minimalizmem i surowością, w której wszystko odznacza się pożądanym spokojem i kolorystycznym ascetyzmem. Nie ma jednak mowy o monotonności, bo wnętrza urządzone pod dyktando loftu można przełamywać też mocniejszymi akcentami. Loftowy szlif jest świetnym sposobem na wprowadzenie do wnętrz harmonii, elegancji, ale i wrażenia przestronności i z tego względu ma spore wzięcie w nowoczesnych i modnych aranżacjach. Wcale jednak nie trzeba podążać utartą drogą konwenansów, ponieważ loftowe koncepcje mogą sporo czerpać też z innych stylizacji, a umiejętne łączenie dodatków przekłada się na wyjątkowe i pełne czaru stylizacje. Czym charakteryzuje się styl loft i jak go wykorzystywać w aranżowaniu mieszkania? Między innymi i o tym przeczytasz właśnie w naszym artykule. 

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Choć kojarzy się przede wszystkim z surowością i zdyscyplinowanym minimalizmem, to nie można mu odmówić też ciepła i mieszkalnej aury. Nawiązujący do pofabrycznych, industrialnych inscenizacji, styl loftowy został przyjemnie ujarzmiony tonami elegancji i przytulnego klimatu. W takich sceneriach dominują stonowane kolory, pojedyncze dodatki i proste linie mebli, a wszystko miło współgra z surowym wystrojem wnętrza i idealnie jeśli można wykorzystać elementy konstrukcyjne albo je naśladować poprzez wybór właściwych materiałów wykończeniowych na wzór cegły, betonu czy nawet drewna. Styl loftowy ma zdecydowanie łagodniejszy wydźwięk niż styl industrialny i kocha wielkie przestrzenie, dlatego rewelacyjnie wybrzmiewa w wysokich wnętrzach z wieloma przeszkleniami i na otwartej przestrzeni, a charakterystyczne dla niego meble to metalowe regały, masywne drewniane komody czy osadzone na cienkich nóżkach krzesła i stoliki kawowe. Tego typu aranżacje spowite są w prostych barwach – szarościach, czerniach, beżach czy bielach, można je jednak podkręcić bardziej industrialnym sznytem, eksponując surowe elementy instalacji albo nadać im nieco bardziej artystycznego wyrazu, stawiając na grafiki czy szklane ozdobne naczynia. Wszystkie chwyty są dozwolone, ponieważ loft wciąż ewoluuje i dobrze łączy się np. ze skandynawskim hygge bądź błyszczącym glamour.

Ścianka loftowa z drzwiami

Masz dużo pomysłów na aranżację ale nie wiesz na co się zdecydować?

W ramach niezobowiązującej konsultacji, pomożemy Ci w podjęciu decyzji i podpowiemy ciekawe rozwiązania.

Oświetlenie w stylu loft

W projektowej koncepcji oświetlenie odgrywa niezmiernie istotną rolę. Lampy przecież nie tylko zapewniają właściwe źródło świata, ale są dekoracyjnym dopełnieniem całości. W loftowych aranżacjach pod względem doboru oświetlenia panuje pewnego rodzaju dowolność i wszystko zależy od gustu, ale też uzyskania właściwego efektu. Trafnym wyborem mogą być więc zarówno czarne proste lampy, z zewnętrznym okablowaniem jak i bardziej eleganckie klosze w miedzianej oprawie. Warto mieć na uwadze, że loftowe aranżacje zdominowane są przez ciemne barwy, dlatego im więcej źródeł światła znajduje się w mieszkaniu, tym lepszy będzie rezultat wizualny. Lampy mogą odegrać też zupełnie inną rolę, umiejętnie wyeksponowane, będą bowiem fenomenalnie akcentować czy wyróżniać poszczególną strefę w pomieszczeniu albo umiejętnie potęgować wrażenie przestronności. Proste i duże lampy z metalowymi i czarnymi akcentami, zawieszone nad stołem w jadalni czy w strefie wypoczynku podkreślą na przykład nadrzędną rangę tego miejsca w domu. Natomiast jeśli to inne dodatki mają być aktorami pierwszego planu, a w pomieszczeniu już wystarczająco dużo się dzieje za sprawą ceglanych scenerii, to można uciec się do bardziej subtelnego źródła światła w postaci oprawy ledowej, chowanej w suficie.

Przedpokój mieszkania loftowego

Wykończenia metalowe

Surowa estetyka loftu jeszcze mocniej przybiera na sile, jeśli wzbogaci się ją o metalowe i czarne dekoracje. Tu pole do artystycznego popisu jest przeogromne i można pójść w kierunku metalowych czarnych regałów albo mniejszych dekoracji, jak świeczniki, ramki na zdjęcia czy zegary ścienne. Metal przyjemnie chłodzi całą stylizację i dodaje jej uroku. Charakterystyczne dla loftu są także meble osadzone na metalowych nogach – sofy, krzesła czy stoły. Takie dodatki odgrywają podwójną rolę, po pierwsze dodają lekkości wnętrzu i pozwalają uzyskać wrażenie większej przestronności, a po drugie świetnie współgrają ze światłem, dodając pomieszczeniu elegancji i jeszcze większej wyrazistości. Tu jednak ważny jest balans, ponieważ im więcej metalowych detali i elementów, tym więcej chłodu i minimalizmu w mieszkaniu.

Cegła, tynki i betony

Dla wielu architektów loft zwyczajnie nie istnieje bez cegły, betonu czy tynku. To wykończenia, które przykuwają uwagę, zachwycają swoim naturalnym wdziękiem i nadają wnętrzom minimalistycznego i surowego charakteru. Beton czy cegła to znakomity pomysł na wyjątkowe tło w lofotowych aranżacjach. To nawiązanie do pofabrycznych przestrzeni i sposób na uzyskanie rewelacyjnego tła dla mebli i innych dodatków w mieszkaniu. W pomieszczeniach, urządzanych w minimalistycznym duchu, ściana z cegły jest ważnym detalem, współtworzącym pofabryczny klimat. Z kolei szarość dodaje wnętrzu oddechu i ponadczasowej szlachetności. Dla uzyskania ciekawych i oryginalnych rezultatów, można balansować między cegłą, a szarościami na ścianach, dzięki czemu wnętrza odznaczają się lekkością i loftowym sznytem.

Łazienka stracietella w loftowym mieszkaniu

Podłogi w stylu loft

Loft na podłogach zdecydowanie niejedno ma imię, choć w większości aranżacji króluje surowe, ale przyjemne w odbiorze drewno. Co zawsze zapewni sukces aranżacyjny to miodowe drewniane płytki, ułożone na wzór modnej jodełki, które będą przyjemnie komponować się z całością i nadadzą wnętrzu sporo ciepła. Można jednak pokusić się o ciemniejszą barwę koniaku albo wiśni. To odważne decyzje, ale trafione w punkt, szczególnie na większej, otwartej przestrzeni lub we wnętrzach gdzie dominuje jasna kolorystyka. Z loftem dobrze korespondują też kafle imitujące beton i kamienie. Eleganckiej wersji ekskluzywności doda marmur, z kolei matowe szare kafle o nieregularnych przecierach czy z metalicznym połyskiem wyśmienicie spotęgują surowy wystrój wnętrza. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KONSULTACJE

Bezpłatna konsultacja to 20 minut, które możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu z obszaru aranżacji wnętrz, przygotowania nieruchomości pod remont, Home Stagingu i wielu innych.

Zamów bezpłatną konsultację z projektantem

Ile kosztuje wykończenie łazienki 2022

szczegółowa lista zakupowa

alternatywne warianty wybranych produktów

źródła zakupów

Zamów szczegółowe zestawienie materiałów wykończeniowych łazienki "Straciatella"