Przejdź do treści

8 błędów deweloperskich

Mieszkania deweloperskie w Lublinie, deweloper Lublin - aranżacja mieszkań z rynku pierwotnego

Mieszkania z rynku wtórnego cieszą się dużym zainteresowaniem. Deweloperzy przekonują, że inwestor kupuje nieruchomość w idealnym stanie, a dzięki temu, że lokal jest przygotowany pod wszelkie prace aranżacyjne, nie ma konieczności przeprowadzenia remontu, z jakim trzeba się liczyć przy mieszkaniach z rynku wtórnego. Rzeczywistość jednak potrafi rozczarować, ponieważ i mieszkania deweloperskie wymagają wielu przeróbek i prac budowlanych, np. jeśli wnęka pod zabudowę jest zbyt płytka. Nie ma jednak powodu do paniki, jeśli wiele błędów zostanie wykrytych jeszcze na etapie prac budowlanych. Na co więc zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera.

Jak efektownie i bez błędów urządzić swoje mieszkanie?

Pobierz darmowe ebooki i poznaj tajniki dobrego wnętrza:

Trendy łazienkowe ebook Jowita Synal

Trendy łazienkowe

9 błędów przy projektowaniu łazienki

9 błędów przy projektowaniu łazienki

Odbierz materiały

Jak „czytać” rzuty 2D mieszkań deweloperskich?

Entuzjazm przy nabywaniu własnego mieszkania zawsze jest ogromny. W końcu za chwilę można zacząć wybierać kolory na swoje ściany, urządzać wymarzoną sypialnię czy praktyczną i estetyczną kuchnię. Projekt od dewelopera nie budzi żadnych wątpliwości, a dopóki trwają prace, nie ma potrzeby umawiać się z projektantem? Na to wszystko przyjdzie czas później? Absolutnie nie! Jeśli bowiem np. wnęka na przedpokoju jest zbyt płytka, to konieczne jest jej pogłębienie, a to z kolei można wykonać taniej i prościej na etapie budowy. Podobnie jest z otworami na drzwi. Mogą nie pasować do układu wnętrza, który sobie zaplanowałeś. Deweloper może je przesunąć, powiększyć bądź dowolnie zmienić. Ponadto warto pamiętać, że rysunki z rzutami pomieszczeń nie zawsze są w pełni czytelne. Może się więc okazać, że sypialnia jest zbyt wąska, by stanęło w niej wygodne łóżko, a okno w łazience koliduje z ustawieniem większej kabiny prysznicowej. Dlatego już na etapie zakupu mieszkania deweloperskiego w Lublinie, warto skonsultować się z projektantem, by wykryć wszelkie niedopatrzenia i ewentualnie wyeliminować większe problemy. Warto też pamiętać, że zgodnie z umową, metraż mieszkania może ulec zmianie (w zależności od grubości nakładanych tynków itd.). Dlatego również kubatura pomieszczeń może ulec zmianie i to często na niekorzyść właściciela, a to oznacza, że i tak już wąska sypialnia, w rzeczywistości może być jeszcze węższa.

Jakie są najczęstsze problemy mieszkań deweloperskich?

Mieszkania deweloperskie są często bardzo interesującą alternatywą dla ofert z rynku wtórnego. Nowoczesne budownictwo kusi między innymi ciekawym układem mieszkania, podziemnym parkingiem, czy optymalnymi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa. Trzeba być jednak czujnym i dobrze analizować ofertę, by mieć pewność, że rzeczywiście inwestujesz w mieszkanie swoich marzeń.

Z jakimi problemami najczęściej można się spotkać?

  • niekorzystny układ pomieszczeń (nieustawna sypialnia, salon z aneksem kuchennym, zbyt wąska łazienka  itp.),
  • niepraktyczne umiejscowienie sprzętów RTV / AGD – co uniemożliwia optymalną aranżację,
  • źle przemyślane zabudowy – zbyt płytka wnęka na szafę w przedpokoju, czy szafki w kuchni, w efekcie czego powstaje problem z ulokowaniem np. lodówki,
  • szafki, które nie mają szans się otworzyć,
  • źle rozmieszczone okna, np. w łazience, obok odpływu na wodę, w efekcie czego trudno jest dobrać kabinę prysznicową,
  • otwory drzwiowe nieprzygotowane na ościeżnice (brak węgarków),
  • niepochowane w tynku rury,
  • źle rozplanowana elektryka, która uniemożliwia montaż lamp np. nad stołem jadalnym.
 

Poniżej prezentujemy kilka projektów, które wymagają inwencji twórczej projektantów, ale i powinny być przeanalizowane jeszcze na etapie budowy.

 

Przykładowy projekt deweloperski sypialni

Sypialnia rzut deweloperski - mieszkania deweloperskie Lublin
  • sypialnia główna, w której nie mieści się łóżko. Przewidziano łóżko szerokości 90cm, po wstawieniu min. 140×210 zostaje jedynie 15cm przejścia.

Przykładowy projekt deweloperski łazienki

Łazienka rzut deweloperski - Deweloper Lublin
  • niefortunne ustawienie pralki,  której obecne umiejscowienie nie wykorzystuje potencjału pomieszczenia. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby np.:
      • przesunięcie umywalki w stronę miski WC, wstawienie prysznica i ustawienie pralki na ścianie na wprost wejścia (wtedy zmieściłby się „słupek” z pralką i suszarką).
      • przeniesienie wanny na ścianę na przeciwko umywalki i umiejscowienie pralki w miejscu, gdzie obecnie jest odpływ wannowy i umieszczenie jej „w słupku” lub pod blatem ?

Przykładowy projekt deweloperski salonu z aneksem kuchennym

Deweloper Lublin Rzut deweloperski salonu
  • Niefunkcjonalne umiejscowienie lodówki (duża odległość od płyty grzewczej). Większą funkcjonalność uzyskamy np. rezygnując z dwukomorowego zlewozmywaka na rzecz jednokomorowego, dzięki czemu lodówka mogłaby się znajdować w linii zabudowy kuchennej. 

Po czym poznać źle dopracowany projekt mieszkania deweloperskiego?

Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego trzeba brać pod uwagę dwie kwestie: po pierwsze rysunki wnętrz nie zawsze odzwierciedlają rzeczywisty układ pomieszczeń, a po drugie deweloper opiera się najczęściej na standardowych projektach, które nie muszą być zbieżne z Twoimi oczekiwaniami. Jeśli jednak zainterweniujesz jeszcze na etapie prac budowalnych, to masz duże szanse, by pewne błędy wyeliminować bez zbędnych kosztów i późniejszego stresu przy aranżacji wnętrz. Dlatego mieszkania deweloperskie, nabyte w Lublinie należy konsultować z projektantem wnętrz, najlepiej zaraz po podpisaniu wstępnej umowy. Idealny moment na współpracę jest przed postawieniem ścian i położeniem elektryki. Wtedy można zaplanować rolety zewnętrzne, przesunięcie drzwi czy pogłębienie wnęki na zabudowę kuchenną. Na późniejszym etapie deweloper nie podejmie już żadnych działań, a to oznacza, że wszelkie prace należy wykonać na własny koszt. Jeśli jednak umowę podpiszesz już na etapie zakończonych prac, to również warto konsultować się z projektantem, by uzyskać ciekawe rozwiązania na oryginalne ale praktyczne aranżacje. W artykule 6 oznak, że potrzebujesz projektanta wnętrz udzielamy przydatnych porad, kiedy warto zdać się na profesjonalistów w zakresie aranżacji pomieszczeń.

Czytaj również: Kolorowe drzwi w domu.

1 komentarz do “8 błędów deweloperskich”

  1. Pingback: Co musisz wiedzieć o projektowaniu domy? - IN HOME STUDIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wykończenie łazienki 2022

szczegółowa lista zakupowa

alternatywne warianty wybranych produktów

źródła zakupów

Zamów szczegółowe zestawienie materiałów wykończeniowych łazienki "Straciatella"